Takım sporcularının algılarına göre antrenörlerin liderlik davranışlarının incelenmesi (Aydın il örneği)
Investigation of leadership behavior of coaches according to the perceptions of team athletes (Aydın province)
  1. Tez No: 609044
  2. Yazar: BERKAY MAZHAR BALCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HACELET MOLLAOĞULLARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmanın amacı, Takım sporcularının algılarına göre antrenörlerin liderlik davranışlarının incelenmesi amacıyla ve günümüz sporunda başarının temel unsurlarından olan antrenörlerin sporcular açısından liderlik davranışlarının incelenmesi amaçlanarak yapılmıştır. Çalışma evreni Aydın ilinde ikamet eden, örneklemini ise Aydın ilinde ikamet eden ve araştırmamıza gönüllü olarak katılan 80 erkek ve 87 kadın olmak üzere 167 takım sporcularından oluşturulmuştur. Sporda Liderlik Ölçeği (SLÖ) sporcunun algısına yönelik, antrenörün beş farklı liderlik davranışını ölçmeyi amaçlar. Ölçek Chelladurai ve Saleh (1980) tarafından geliştirilmiştir. Ölçek 40 maddeden oluşan beşli likert tipi bir ölçektir (her zaman, sıklıkla, ara sıra, nadiren, hiçbir zaman). Ölçeğin, Türk sporcuları için uyarlanması Toros ve Tiryaki (2006) tarafından yapılmıştır. Toros ve Tiryaki (2006) tarafından hesaplanan iç tutarlık katsayıları eğitim- öğretim için .80, demokratik davranış için .79, otoriter davranış için .41, sosyal destek için .75 ve pozitif geribildirim için .60'tır. Tanımlayıcı bilgiler olarak kullanılmak üzere katılımcılara demografik bilgi formu verilmiştir. Araştırmaya katılan örneklem grubu random sistemi ile rastgele seçilmiştir. Toplanan verilerin analizi SPSS 17.0 programında yapılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde demoğrafik bilgiler için yüzde (%) frekans (F) analizi, ilişkisel istatistik, t-test ve tek yönlü varyans (Anova) analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the leadership behaviors of the coaches, which is one of the basic elements of success in today's sports, in order to investigate the leadership behaviors of the coaches according to the perceptions of the team athletes. The population of the study consisted of 167 team athletes, 80 male and 87 female volunteers who live in Aydın province and volunteered in our study. The Leadership in Sports Scale (SCL) aims to measure five different leadership behaviors of the trainer in terms of the perception of the athlete. The scale was developed by Chelladurai and Saleh (1980). It is a five-point Likert-type scale consisting of 40 items (always, often, occasionally, rarely, never). The scale was adapted for Turkish athletes by Toros and Tiryaki (2006). The internal consistency coefficients calculated by Toros and Tiryaki (2006) are .80 for education, .79 for democratic behavior, .41 for authoritarian behavior, .75 for social support, and .60 for positive feedback. Demographic information form was given to the participants to be used as descriptive information. The sample group was randomly selected by random system. SPSS 17.0 program was used to analyze the collected data. Percentage (%) frequency (F) analysis, relational statistics, t-test and one-way analysis of variance (Anova) were used for the demographic information analysis.