Bebeklerin iki dil edinimine ilişkin ebeveynlerin deneyim ve görüşleri
Experiences and views of families on bilingual language acquisition of babies
  1. Tez No: 684717
  2. Yazar: AHMET GÜVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAVİDE DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı ana dilleri İngilizce olmadığı halde çocuklarına ana dili edinimi döneminde İngilizce öğretmek ve onları iki dilli bireyler olarak yetiştirmek isteyen, bu doğrultuda çeşitli uygulamalar yapan ebeveynlerin deneyimlerini, görüşlerini ve algılarını ortaya çıkarmaktır. Bu sayede sıklıkla doğal olarak gerçekleşen iki dillilik olgusunun, yapay yoldan gerçekleştirildiğinde iki dilli yetişen bireyler ve aileleri üzerin-de nasıl etkileri olduğunun daha iyi anlaşılması amaçlanmaktadır. Yöntem: Bu araştırma, güçlü bir nitel araştırma deseni olan fenomenoloji dese-ninde gerçekleştirilmiştir. Fenomenoloji deseni belirli bir olguya yönelik deneyimlerin, görüşlerin ve algıların incelenmesine ve derinlemesine bilgi sahibi olunmasına imkân sağ-lamaktadır. Araştırmaya katılan 8 ebeveynle yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleşti-rilmiştir. Bu kapsamda elde edilen veriler içerik analizine uygun olarak çözümlenmiş ve bulgulara ulaşılmıştır. Bulgular: Araştırmanın odak noktalarından birisi olarak ebeveynlerin deneyimle-ri incelendiğinde yalnızca olumlu deneyimlerden değil, olumuz birtakım yaşantılardan söz ettikleri görülmüştür. Olumsuz deneyimlerde genel olarak ebeveynler yaşadıkları çevrede çocuklarıyla iletişim kurma şekillerinin sorgulandığını, kendilerine yaptıkları uygulama ile ilgili olumsuz görüşler iletildiğini ifade etmişlerdir. Ayrıca çocuklarıyla İn-gilizce iletişim kurma sürecinde bu dilin kendileri için yabancı dil olması sebebiyle yaşa-dıkları güçlüklerden söz etmişlerdir. Katılımcı ebeveynlerin tamamı iki dilliliği olumlu olarak algılamaktadırlar ve ço-cuklarının iki dilli bireyler olarak yetişmelerinin onların hayatında olumlu etkileri olaca-ğını düşünmektedirler. Diğer taraftan ebeveynlerin çocuklarını iki dilli olarak yetiştirme sürecinde çeşitli kaygılar yaşadıkları anlaşılmaktadır. Bu kaygılara çoğunlukla çocukları-nın dil becerileriyle ilgili birtakım olumsuzluklar gözlemlemeleri, yaşadıkları çevredeki insanların tepkileri, çocuklarının akranlarıyla iletişimde yaşadıkları aksaklıklar sebep ol-maktadır. Araştırmaya katılan ebeveynlerin hemen hepsi kendi dil öğrenme deneyimleriyle ilgili olumsuzluklar hatırlamaktadırlar. Bu sürecin zor ve sancılı olduğunu ifade etmişler-dir. Benzer şekilde meslekleri gereği okullardaki yabancı dil eğitimini gözlemleyebilen katılımcı ebeveynler genel olarak okuldaki eğitimi yeterli bulmamaktadırlar. Ebeveynlerin çocuklarına iki dili eş zamanlı olarak edindirmek için uyguladıkları dil kullanma kalıpları bakımından bir tanesi hariç tamamının benzer bir yöntem izlediği anlaşılmaktadır. Diğerlerinden farklı olarak ailelerden bir tanesinde ebeveynlerin her bi-rinin bir dili konuştuğu“bir ebeveyn, bir dil”yöntemi uygulandığı anlaşılmıştır. Diğer ebeveynlerin uyguladıkları yöntem ebeveynlerden bir tanesinin tek bir dilde çocukla ile-tişim kurması, diğerinin ise her iki dilde de iletişim kurması olarak açıklanabilir. Ebe-veynlerin çoğu çocuklarını iki dilli olarak yetiştirme sürecinde planlamalar yapıp etkinlik-ler hazırladıklarını belirtmişlerdir. Bu bakımdan gerçekleştirdikleri uygulamanın kişisel gelişimlerine katkı sağladığı söylenebilir. Sonuç ve Öneriler: Araştırmanın sonucunda ebeveynlerin iki dilliliğe yönelik genel olarak olumlu görüşlerinin olduğu görülmüştür. Buna karşın ebeveynlerin iki dilli-lik konusu ile ilgili detaylı bilgiye sahip olmadığı ve çocuklarını iki dilli yetiştirmeye baş-lamadan önce çok derin bir araştırmaya gerek duymadıkları anlaşılmıştır. Süreçte olumlu deneyimlerin yanı sıra bazı konularda olumsuz deneyimler yaşadıkları da görülmüştür. Ebeveynlerin gerçekleştirdikleri uygulama ve bu süreçte yaşadıkları deneyimlerden kay-naklı endişeler ve olumsuz duygular yaşadıkları ortaya konmuştur. Ulaşılan sonuçlardan hareketle İngilizce eğitiminin daha küçük yaşta başlatılabi-leceği, seçmeli ders olarak küçük yaşlardan itibaren sunulabileceği, ebeveynlere çocukla-rının dil gelişimi ve iki dillilik konularında rehberlik edilebileceği ve çocuklarıyla birlikte kullanabilecekleri eğitim materyallerinin sağlanabileceği önerilerinde bulunulmuştur. Ay-rıca yabancı dil derslerinin kalitesinin artırılabilmesi için İngilizce öğretmenlerine yönelik eğitimler sağlanabileceği ve yeni ebeveynler için iki dillilikle ilgili bilgiler de içeren dil edinimi ile ilgili bir rehber hazırlanabileceği önerileri getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of this research is to reveal the experiences, views and perceptions of parents who teach their children English during the mother tongue acqui-sition period and raise them as bilingual individuals, although their mother tongue is not English. In this way, it is aimed to better understand how the phenomenon of artificial bilingualism, has effects on kids and their families. Method: This research was carried out in phenomenology design, which is a strong qualitative research design. Phenomenology research design makes it possible to deeply understand and analyse experiences, opinions and perceptions of people about a certain phenomenon. Semi-structured eight interviews were done with 8 parents who participated in the research. The collected data were analyzed by content analysis and findings obtained. Results: When the experiences of parents were examined it was seen that during the interviews, they mentioned not only positive experiences but also negative experi-ences. Parents stated some setbacks and downsides in the process of raising bilingual kids. Some parents stated that people around them reacted negatively about their practi-ces on raising their kids as bilinguals. Also they mentioned the troubles they experienced because of talking to their kids in English which is not their mother tongue. All of the participants perceive bilingualism as a positive phenomenon and they think raising their kids as bilinguals will have positive effects on their lives. On the other hand it is understood that parents experience various concerns during the process. These concerns are mostly caused by the observation of some deficiencies in their children's language skills, the reactions of the people around them and the problems their children experience while communicating with their peers. Almost all of the participant parents in the study have unpleasent memories on foreign language learning. They stated that learning English was difficult and painful. Similarly, participant parents, who can observe foreign language education in schools due to their profession, generally do not find the education at school sufficient. All but one of the families follow a similar method to acquire two languages to their children simultaneously. One family applies“one parent, one language”method and the other families follow a method in which one parent speaks one language and the other parent speaks both languages. Most of the parents stated that during the process of raising their children as bilingual kids, they also carry out intensive work about it, make plans, prepare activities, and do research. In this respect, it can be said that the practice they perform contributes to their personal development. Conclusion and Suggestions: As a conclusion, parents generally have a positive perception of bilingualis. On the other hand, parents do not have enough information about bilingualism and they did not need a detailed research before they start to raise their children bilingual. In addition to positive experiences in the process, they also had negative experiences on some issues. It has been revealed that the parents experienced anxiety and negative emotions due to the practice they carried out and their experiences in this process. Based on the results, it has been suggested that English education can be started at a younger age, English can be offered as an elective course from an early age, parents can be guided on their children's language development and bilingualism, and educa-tional materials in English teaching can be provided for parents to use with their chil-dren. In addition, it has been suggested that trainings for English teachers can be pro-vided to increase the quality of language teaching. It has been suggested that a guide on language acquisition which contains information about bilingualism could be prepared for new parents.