Distiroid optik nöropatide orbita manyetik rezonans görüntüleme parametreleri
Orbita magnetic resonance imaging parameters in dysthyroid optic neuropathy
  1. Tez No: 684716
  2. Yazar: NACİYE KABATAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖLGE ACAROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Ulucanlar Göz Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Distiroid optik nöropatisi(DON) olan ve olmayan tiroid orbitopati(TO) hastalarının tanısında orbita manyetik rezonans görüntülemeleri (MRG) arasında seçilmiş radyolojik parametreler bakımından farklılık aramak. Gereç ve Yöntem: 1998 ve 2008 yılları arasında Sağlık Bakanlığı Ulucanlar Göz Eğitim ve Araştırma Hastanesi 2. Göz Kliniği oküloplastik-nörooftalmoloji biriminde TO tanısı alan olguların kayıtları incelendi. Klinik olarak orta-ağır derecede TO tanısı konulmasını takiben dört hafta içinde orbita MRG'leri yapılan hastalar arasında 27 orbitada DON olduğu belirlendi, yaş ve cins bakımından uyumlu olabilecek DON'si olmayan 45 orbita birinci grupla karşılaştırmak üzere seçildi. Orbita MRG'leri klinik verilerden habersiz radyolog araştırmacı tarafından retrospektif olarak değerlendirildi. Her orbita için kantitatif olarak radyolojik ekzoftalmus derecesi, kas indeksi, superior oftalmik ven dilatasyonu, intrakranial yağ prolapsusu ve orbita apeksindeki sıkışma (apical crowding) derecesi belirlendi. Bu parametreler bakımından; klinik olarak DON olan ve olmayan orbitalar arasında istatistiksel karşılaştırmalar yapıldı. Bulgular: Radyolojik ekzoftalmus dereceleri bakımından iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark gösterilemedi (p=0.365) Radyolojik ekzoftalmus skor değerleri ile klinik ekzoftalmus skor değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı orta düzeyli pozitif bir korelasyon saptandı. (r=0,55 p=0,00) Kas indeksleri vertikal, horizontal ve final indeks olarak hesaplandı. Tüm kas indeksleri DON (+) grupta DON (-) gruba göre istatistiksel olarak anlamlı yüksek bulundu. Superior oftalmik ven dilatasyonu DON (+) grupta 1 orbitada (%4) DON (-) grupta da 1 (%2) orbitada saptandı. İstatistiksel olarak iki grup arasında anlamlı bir fark gösterilemedi (p=1,00). İntrakranial yağ prolapsusu DON (+) grupta 17 orbitada (%63) DON (-) grupta 6 orbitada (%13) saptandı. İntrakranial yağ prolapsusu varlığı açısından iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptandı (P=0.000). İntrakranial yağ prolapsusu saptananlarda optik nöropati gelişme oranı artmaktaydı. Orbita apeksinde optik sinir sıkışması ( apical crowding ) grade 3 ( Genişleyen ekstraokuler kaslar tarafından apical perinöral yağ dokusunun %50'den fazla işgal edilmesi) DON (+) grupta 12 orbitada (%44,4), DON (-) grupta 7 orbitada (%15,6) olarak saptandı. Apical crowding dağılımı gruplarda farklılık göstermekteydi ( p=0.020). İstatistiksel olarak apical crowding arttıkça optik nöropati görülme oranı artmaktaydı. Sonuç: Tiroid orbitopatide DON gelişmesi görmeyi tehdit eden önemli bir komplikasyondur. Bu yüzden erken tanı önem arzetmektedir. Klinik bulgular önemli ölçüde tanı koydurucu olmakla birlikte zaman zaman radyolojik görüntüleme ile birlikte tanıya gidilmesi gerekmektedir. DON tanısında özellikle orbital MRG nin önemi büyüktür. Bu hastalarda intrakranial yağ prolapsusu, apical crowding ve kas indeksinin artması sıklıkla DON ile birliktedir. Sonuç olarak TO lu hastaları izlemede MRG nin DON nin erken tanısı açısından önemli bir tetkik olduğu ve kliniğe anlamlı katkı yapacağı kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: To investigate the differences in the presence of selected orbital magnetic resonance imaging (MRI) parameters in thyroid orbitopathy(TO) patients with and without disthyroid optic neuropathy(DON); in order to determine the signifance of orbital MRI in the diagnosis of DON. Material and Methods: The charts of patients diagnosed with TO during the years from 1998 to 2008 in our oculoplastics-neuroophthalmology unit were evaluated. Patients whose orbital MRIs were obtained within four weeks of clinical diagnosis of moderate to severe TO were included in the study. DON was present in 27 orbits. Possible age and sex mathced 45 orbits without DON were recruited for comparison. Orbital MRIs were retrospectively reviewed by the radiologist investigator blinded to the clinical data. Each orbit was quantitatively evaluated in terms of radiological degree of exophthalmos, orbital muscle index, presence of superior ophthalmic vein dilatation and intracranial fat prolapsus and the amount of apical crowding. Orbits with and without DON were statistically compared in terms of these parameters. Results: No statistical sıgnificance could be detected in terms of the degree of exophthalmos between groups (p=0,365). Clinical and radiological exophthalmos measurements were relatively correlated (r=0,55 p=0,00) Vertical, horizontal and final muscle indices were significantly larger in the DON (+) group. SOV dilatation was present in only one orbit in each group.(1/27 (%4) and 1/45 (%2), respectively) There was no statistical significance (p=1,00) İntracranial fat prolapsus was present in 17 orbits in the DON (+) group (% 63) and 6 orbits in the DON (-) group (%13). This difference was statistically significant (p=0,00) Grade 3 apical crowding (indicating invasion of more than %50 of apical perineural fat by extraoculer muscles) was present in 12 of 27 (%44,4) orbits with DON and 7 of 45 orbits (%15,6) without DON. This difference was statistically significant (p=0,020). Greater amounts of apical crowding were associated with greater percentages of DON. Conclusions DON is a significant sight threatening complication of TO. Therefore prompt diagnosis is of extreme importance. Although the diagnosis of DON is clinical sometimes it is crucial to reach a definitive diagnosis with the aid of radiological imaging. Orbital MRI is especially valuable in such cases. In this study, intracranial fat prolapsus, apical crowding and a large muscle index have been shown to occur more commonly in TO patients with DON. We believe that the presence of these MRI parameters in patients with TO is supporting evidence for the early diagnosis of DON and MRI is a substantial contribution to the clinical observation of such patients.