Madde kullanım bozukluğu olan bireylerde farkındalık temelli psikoeğitimin içselleştirilmiş damgalanma ve madde kullanma eğilimine etkisi
The effect of mindfulness-based psychoeducation on internalized stigma and substance use tendency in individuals with substance use disorder
  1. Tez No: 684726
  2. Yazar: SEVDA PINAR MEHEL TUTUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA KAVAK BUDAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: Bu araştırma, madde kullanım bozukluğu olan bireylerde farkındalık temelli psikoeğitimin içselleştirilmiş damgalanma ve madde kullanma eğilimine etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Materyal Metot: Araştırma ön test-son test kontrol gruplu deneme modeli olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini yapılan power analizi ile %80 güç, %95 güven aralığında 0.05 hata payı ve %0.7 evreni temsil etme gücü ile 100 birey (50 kontrol, 50 deney) oluşturdu. Etik onay alındıktan sonra araştırmaya başlandı. Araştırma Ekim 2020-Mayıs 2021 tarihleri arasında yapıldı. Verilerin toplanmasında, Hasta Tanıtım Formu ile Ruhsal Hastalıklarda İçselleştirilmiş Damgalanma Ölçeği (RHİDO) ve Madde Kullanma Eğilimi Ölçeği (MKEÖ) kullanıldı. Deney grubuna 8 oturumluk farkındalık temelli psikoeğitim programı uygulandı. Kontrol grubuna ise herhangi bir girişim uygulanmadı. Verilerin değerlendirilmesinde sayı, yüzdelik, ortalama, standart sapma, ki kare, bağımlı ve bağımsız gruplarda t testi uygulanmıştır. Bulgular: Deney grubundaki hastaların RHİDO toplam puan ortalamasının girişim öncesi 86.56±14.87 iken, girişim sonrası 66.72±10.27 olduğu, madde kullanma eğilimi ölçek toplam puanının girişim öncesi 16.38±3.25 iken girişim sonrası 13.42±4.08 'e inerek azalma görüldü. Deney grubundaki hastaların son test MKEÖ toplam puan ortalaması ile RHİDÖ alt boyut ve toplam puan ortalaması hafif düzeye inerek ön teste oranla azalma olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to determine the effect of mindfulness-based psychoeducation on internalized stigma and substance use tendency in individuals with substance use disorder. Material and Method: The study was conducted as a pretest-posttest control group experimental model. The sample of the study consisted of 100 individuals (50 control, 50 experiment) with 80% power, 0.05 margin of error in 95% confidence interval and 0.7% power to represent the universe with power analysis. After ethical approval was obtained, the study was started. The study was conducted between September 2020 and June 2021. The Patient Identification Form, the Internalized Stigma in Mental Illness Scale (RHIDO) and the Substance Use Tendency Scale (BSES) were used to collect data. An 8-session awareness-based psychoeducation program was applied to the experimental group. No intervention was applied to the control group. Number, percentage, mean, standard deviation, chi-square, dependent and independent groups t-test was used to evaluate the data. Results: While the mean RHIDO total score of the patients in the experimental group was 86.56±14.87 before the intervention, it was 66.72±10.27 after the intervention. It was determined that the post-test BCI total score average and ISMI sub-dimension and total score average of the patients in the experimental group decreased to a mild level and decreased compared to the pre-test.