Koroner arter hastalığını öngörmede aterojenite indeksinin değerlendirilmesi
Evaluation of atherogenic index in predicting coronary artery disease
- Tez No: 647056
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DURSUN ÇADIRCI, DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH GÜNGÖREN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Giriş ve Amaç: Koroner arter hastalığı (KAH), tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de önemli bir sağlık sorunu olmakla birlikte mortalite ve morbiditenin en önmeli sebebidir. Myokard infraktüsü (MI), inme, periferik arter hastalıkları KAH'ın en önemli komplikasyonlarıdır. Patogenezindeki iki ana sebep; bozulmuş lipit birikimi dengesi ve damar duvarının kronik inflamasyonudur. Hiperlipidemi lipit metabolizması bozukluğuna bağlı gelişmekte olup; serumda kolesterol, trigliserit yüksekliği veya her ikisinin yüksekliği olarak tanımlanır Çalışmamızda aterosklerozun en önemli risk faktörlerinden olan trigliserit (TG)/yüksek dansiteli lipoprotein (HDL) oranının logaritmik transformasyonu ile elde edilen plazma aterojenik indeksinin, koroner arter hastalığını öngörmedeki etkisinin/yerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Haran Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi kardiyoloji kliniğinde Ocak 2019 ile Aralık 2019 tarihleri arasında koroner anjiografi yapılmış 18 yaş üstü hastaların verileri retrospektif olarak tarandı. Araştırma sonucuna göre hastalar en az bir koroner arterde tıkanıklık olan ve hiç tıkanıklığı olmayan şeklinde iki grubu ayrıldı. Çalışma dahilindeki 208 hastanın TG ve HDL değerleri bulunup Trigliserid/HDL oranı logaritmik transformasyon uygulanarak hesaplandı. Plazma aterojenite indeksi elde edildi. Hastaların rutin kan tetkikleri, klinik risk faktörleri, kullandıkları ilaçlar, aterojenik plazma indeksleri not edildi. Verilerin analizi SPSS 25 programı ile yapılmış olup, %95 güven düzeyi ile çalışıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Although coronary artery disease (CAD) is an important health problem in our country as in the whole world, it is the most important cause of mortality and morbidity. Myocardial infraction (MI), stroke and peripheral artery diseases are the most important complications of CAD. Two main reasons for its pathogenesis; impaired lipid deposition balance and chronic inflammation of the vascular wall. Hyperlipidemia develops due to lipid metabolism disorder; cholesterol in serum is defined as high triglyceride or both. In our study, we aimed to examine the effect / place of plasma atherogenic index obtained by logarithmic transformation of TG (triglyceride) / HDL (high density lipoprotein) ratio, which is one of the most important risk factors of atherosclerosis, in predicting coronary artery disease. Method: The data of patients over 18 years of age who underwent coronary angiography between January 2019 and December 2019 in the cardiology clinic of Haran University Medical Faculty Hospital were retrospectively reviewed. According to the results of the study, the patients were divided into two groups as having occlusion in at least one coronary artery and no occlusion. The TG and HDL values of 208 patients included in the study were found and the Triglyceride/HDL ratio was calculated by applying logarithmic transformation. Plasma atherogenicity index was obtained. . The routine blood tests, clinical risk factors, drugs used, and atherogenic plasma indexes of the patients were noted. The analysis of the data was made with the SPSS 25 program, and it was worked with a 95% confidence level.