Şizofreni tanılı bireylerin bilinçli farkındalık düzeyleri ile kendilik algısı ve beden imajı ilişkisinin incelenmesi
An investigation of the relationship between mindfulness levels and self-perception and body image of individuals diagnosed with schizophrenia
  1. Tez No: 684770
  2. Yazar: BÜŞRA YUVALI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR ALTUNTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ergoterapi, Occupational Therapy
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ergoterapi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışma şizofreni tanılı bireylerin, bilinçli farkındalık düzeyi ile beden imajı ve kendilik algısı arasındaki ilişkiyi araştırmak için planlandı. Çalışmaya 18-65 yaş aralığında toplum ruh sağlığı merkezine kayıt olan 114 şizofreni tanılı birey katıldı. Bireylerin bilinçli farkındalık düzeyini değerlendirmek için Bilinçli Farkındalık Ölçeği (BİFÖ); beden ağırlığı, imajı ve kendilik algısını değerlendirmek için Beden Ağırlığı, İmajı ve Kendilik Saygısı Ölçeği (B-WISE) kullanıldı. Sonuç olarak şizofreni tanılı bireylerin bilinçli farkındalık düzeyi ile beden imajı ve kendilik algısı arasında orta düzeyde pozitif yönde ilişki (r=0,400, p=0,001) bulundu. Bilinçli Farkındalık ve B-WISE kategorileri arasında belirlenen anlamlılığın kaynağını tespit etmek amacıyla düşük, orta ve yüksek psikososyal uyum şeklinde sınıflandırılan B-WISE alt kategorileri arasında ikili korelasyona bakıldı. Bu anlamlılık ilişkisinin kaynağının yüksek psikososyal uyumlu bireylerden olduğu anlaşıldı (p0,05). Şizofreni tanılı bireylere yönelik gerçekleştirilecek bilinçli farkındalık, beden imajı ve kendilik algısı temelli yaklaşımların kişi merkezli ve bütüncül olan ergoterapi müdahale programlarına dahil edilmesinin önemli olduğu düşünülmektedir. Şizofreni tanılı bireylerde bilinçli farkındalık temelli yaklaşımların etkilerinin ele alındığı ileri çalışmalar yapılması faydalı olacaktır.
Özet (Çeviri)
This research study aimed to investigate the relationship between mindfulness and self-perception and body image of individuals with schizophrenia. 114 people with schizophrenia who were registered to the community mental health center between 18-65 age participated in the study. Mindful Attention Awareness Scale (MAAS) was used to assess the level of mindfulness of individuals. Body Weight, Image, and Self-Esteem Scale (B-WISE) was used to assess body weight, image, and self-perception. In conclusion, a mid-level positive correlation (r=0,400, p=0,001) was found between the level of mindfulness and body image and self-perception of individuals with schizophrenia. In order to determine the reason for the revealed significance between Mindfulness and B-WISE categories, bilateral correlations were examined between B-WISE subcategories classified as mild, moderate, and severe psychosocial adjustment. It made sense that the reason for this revealed significance was from individuals with severe psychosocial adjustment (p0.05). It is under consideration to be substantial that include mindfulness, body image and self-perception based approaches to be carried out for individuals with schizophrenia in person-centered and holistic occupational therapy intervention programs. It would be beneficial to carry out further studies on the effects of mindfulness-based approaches in individuals with schizophrenia.