Şizofreni hastalarının bilinçli farkındalık düzeyleri ile duygu düzenleme durumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between conscious awareness levels and emotion regulation status of schizophrenia patients
- Tez No: 967567
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EDA AY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Şizofreni Hastalarının Bilinçli Farkındalık Düzeyleri ile Duygu Düzenleme Durumları Arasındaki İlişkinin İncelenmesi Amaç:Bu araştırma, şizofreni tanısı almış bireylerin bilinçli farkındalık düzeyleri ile duygu düzenleme durumları arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlayan tanımlayıcı bir çalışmadır. Materyal ve Metod:Araştırmanın örneklemini Nisan 2024 - Ağustos 2025 tarihleri arasında Erzurum merkezde bulunan Toplum ruh sağlığı merkezinde bulunan 112 şizofreni hastası oluşturmuştur.Veri toplama araçları olarak Kişisel Bilgi Formu, Bilinçli Farkındalık Ölçeği (BİFÖ) ve Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği(DDGÖ) kullanılmıştır.Veriler SPSS 22 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin analizinde sayılar, yüzdelikler, en az ve en çok değerler ile ortalama ve standart sapma, Cronbach α, Kurtosis ve Skewness kat sayıları yanı sıra Pearson korelasyon analizleri ve ileri analizlerde regresyon analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Investigation of the Relationship Between Conscious Awareness Levels and Emotion Regulation Status of Schizophrenia Patients Aim:This research is a descriptive study that aims to examine the relationship between the levels of conscious awareness and emotion regulation of individuals diagnosed with schizophrenia. Material and Method:The sample of the study consisted of 112 schizophrenia patients in the Community Mental Health Center in Erzurum between April 2024 and August 2025. A Personal Information Form, the Mindful Awareness Scale (MAS), and the Difficulties in Emotion Regulation Scale (DERS) were used as data collection tools. Data were analyzed using SPSS 22. Data were analyzed using numbers, percentages, minimum and maximum values, mean and standard deviation, Cronbach's α, Kurtosis and Skewness coefficients, Pearson correlation analyses, and regression analyses were used for further analysis. Results:The total mean score of the Mindfulness Scale was 46.84±10.73, and the total mean score of the DERS was 110.03±17.64.