Ebeveyn iletişiminin ergenlerin sosyal-duygusal beceri algıları üzerindeki olası etkisinin çeşitli demografik değişkenler açısından incelenmesi
Analysis of various demographic variables of possible effect of parental communication on teenagers' social-emotional skills perceptions
  1. Tez No: 684785
  2. Yazar: UFUK KÜPELİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ YİĞİT KUTLUCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışmada ebeveyn iletişiminin ergenlerin sosyal-duygusal beceri algılarını anlamlı olarak yordayıp yordamadığı ele alınmıştır. Çalışma genel tarama modellerinden biri olan ilişkisel tarama modeli aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmada bağımlı değişken ergenlerin sosyal-duygusal beceri algılarıdır. Ebeveyn iletişimi ise yapılan analizler çerçevesinde hem bağımlı hem bağımsız değişken olarak belirlenmiştir. Araştırmadaki diğer bağımsız değişkenler ise anne, baba ve çocuğun yaşı, medeni durum, çocuk (kardeş) sayısı ve ailenin eğitim ve gelir düzeyi şeklindedir. Bu araştırmada anne ve babaların ergenlik dönemindeki çocuklarıyla iletişimi ve ergenlerin sosyal-duygusal beceri algılarının aile eğitim, yaş, çocuk (kardeş) sayısı ve cinsiyet değişkenlerine göre değişip değişmediğini tespit etmek amaçlanmıştır. Ayrıca anne ve baba iletişimi ve yaşı ve çocuğun yaşı değişkenlerinin ergenlerin sosyal-duygusal beceri algılarını anlamlı olarak yordayıp yordamadığı araştırılmıştır. Araştırma kapsamında İstanbul ili Anadolu yakası Kartal ilçesinde lise düzeyinde öğrenim gören öğrenciler ve onların anne babaları evren olarak belirlenmiştir. Toplamda 510 kişiden (170 anne, 170 baba, 170 ergen) veri elde edilmiştir. Veriler Çocuk Bilgi Formu, Aile Bilgi Formu, Ebeveynin Çocuğuyla İletişimi Ölçeği ve Sosyal-Duygusal Beceri Algısı Ölçeği kullanılarak elde edilmiştir. Elde edilen veriler, SPSS istatistik programında analiz edilmiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlar şu şekildedir; araştırmaya katılan ebeveynlerin çocuklarıyla iletişimlerinin düzeyi ve ergenlik dönemindeki çocuklarının sosyal-duygusal beceri algıları yüksek düzeyde tespit edilmiştir. Bir diğer sonuç ise babaların ergenlik dönemindeki çocuklarıyla iletişimlerinin düzeyi, annelerinkine göre daha yüksektir. Diğer yandan anne ve babanın yaşı ve kardeş sayısı değişkenleri, ergen bireylerin sosyal-duygusal beceri algılarını anlamlı olarak farklılaştırmaktadır. Ayrıca tek çocuk olan ergen bireylerin sosyal-duygusal beceri algıları kardeşi olan bireylerinkine göre daha yüksektir ve araştırmaya katılan ergen bireylerin sosyal-duygusal beceri algılarını anlamlı ve tek yordayan değişken babanın çocuğuyla olan iletişiminin düzeyidir.
Özet (Çeviri)
Adolescence can be considered as a transition period between an individual's childhood and adulthood. In this process, cognitive, emotional and social changes are experienced intensely along with physical changes. There are important developments and changes in family and peer relationships. In this period, the relationships of the individual with the family shape their relations with other people and even objects around him/her, and these relationships can affect their future behaviors. For this reason, family relationships, communication and attitudes among family members and the support between them will seriously affect the social and emotional development of the adolescent individual. In this study, it is discussed whether parental communication significantly predicted the social-emotional skill perceptions of adolescents. Therefore, in this study, it is aimed to determine whether the communication of mothers and fathers with their adolescent children and the social-emotional skills perceptions of adolescents change according to parenting education and income level, age, number of children (siblings) and gender. In addition, as continuous variables in the ratio scale, it was investigated whether the variables of mother and father communication and their age and age of the child significantly predicted the social-emotional skill perceptions of adolescents. The students studying at the high school level in Istanbul province and their parents were identified as the universe within the scope of the research. Data were collected from a total of 510 people (170 mothers, 170 fathers, 170 adolescents). The data were obtained using the Child Information Form, Family Information Form, Parental Communication with Child Scale and Social-Emotional Skill Perception Scale. The data were obtained using the Child Information Form, Family Information Form, Parental Communication with Child Scale and Social-Emotional Skill Perception Scale. The data were obtained using the Child Information Form, Family Information Form, Parental Communication with Child Scale and Social-Emotional Skill Perception Scale. The data obtained were analyzed in the SPSS statistical program. According to the results of the research; The quality of the communication the quality of parents' communication with their children and the social-emotional skills perceptions of their adolescents are at a high level; the quality of fathers' communication with their adolescent children is higher than that of mothers; Parents with one child have a higher quality of communication with their adolescent children; the variables of age of mother and father and number of siblings significantly differentiate social-emotional skills perceptions of adolescents; adolescents only child have higher perceptions of social-emotional skills than individuals with siblings; the variable which is important and most affect the social-emotional skills perceptions of adolescents participating in the study is the quality of communication between the father and his child.