Orkinos yetiştiriciliği çevresel etkilerinin bazı su kirliliği kriterlerine göre değerlendirilmesi
Assessment of environmental effects of tuna fish farming according to some water pollution criteria
  1. Tez No: 684809
  2. Yazar: RIDVAN KAAN GÜRSES
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM BÜYÜKATEŞ İNANMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Su Ürünleri, Marine Science, Aquatic Products
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada, Ege Denizi'nde (Sığacık Körfezi-İzmir) Atlantik Mavi Yüzgeçli Tuna'nın (Thunnus thynnus (Linnaeus, 1758) kafes yetiştiriciliği sistemlerinde, yetiştiricilik faaliyetleri sırasında çevreye verdiği etkiyi anlayabilmek için bölgenin fizikokimyasal su kalitesi parametreleri, besin yükleri, klorofil-a, askıda katı madde, zooplankton grupları ve TRIX indeks hesabı yapılmıştır. Sistemin en yoğun olduğu dönem olan Mayıs ve Ağustos 2018'de yapılmış bu çalışmada, fizikokimyasal değişkenlerin (sıcaklık, tuzluluk, çözünmüş oksijen, pH) yoğunlukları, su kalitesi bakımından su ürünleri yetiştiriciliği için kabul edilebilir sınırlar içeresinde olduğu görülmüştür. PO4-P ve NH4-N 0,01 mgL-1 (
Özet (Çeviri)
The present study aimed to investigate the potential impacts of Atlantic Bluefin Tuna (Thunnus thynnus (Linnaeus, 1758) farming in offshore cage systems in the Aegean Sea (Sığacık Bay-Izmir, Turkey), in respect to physicochemical water quality parameters, nutrient loads, chlorophyll-a, total suspended solids, zooplankton groups, and TRIX index calculations for the potentially affected cage farm area and an unaffected reference site. Concentrations of physicochemical variables (temperature, salinity, dissolved oxygen, pH) in the study carried out in May and August 2018, were within the acceptable limits for marine aquaculture in terms of water quality characteristics. The concentrations of PO4-P, NH4-N, and NO2-N showed no temporal or spatial changes and were recorded below 0.01 mgL-1 (