Polikistik over sendromu tanılı hastalarda trigliserid-glukoz indeksi'nin lipit profili, hormonal, biyokimyasal parametrelerle ilişkisinin incelenmesi
Examination of the relationship between triglyceride-glucose index and lipid profile, hormonal, biochemical parameters in patients diagnosed with polycystic ovary syndrome
  1. Tez No: 842207
  2. Yazar: HAMİT GECÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERAL MERT, DOÇ. DR. ÖZLEM POLAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Giriş ve Amaç: Polikistik over sendromu (PKOS) doğurganlık çağındaki kadınlarda görülen en sık endokrin bozukluktur. Polikistik görünümdeki overler, insülin direnci, klinik veya biyokimyasal hiperandrojenizm ve ovulatuar disfonksiyon ile karakterizedir. Trigliserid glukoz indeksi (TyG), son dönemlerde insülin direncinin taranmasında kullanılan basit, güvenilir, kolay ulaşılabilir, maliyet etkin bir tarama yöntemidir. Çalışmamızda Polikistik Over Sendromu tanılı hastalarda TyG'nin hormonal, biyokimyasal, lipid parametreleri ile olan ilişkisini araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bakırköy Dr. Sadi Konuk Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları polikliniklerine 2015 ve 2022 yılları arasında ayaktan başvuran Polikistik Over Sendromu tanılı 696 hasta içerisinden 18 yaş altındaki, onkolojik hastalığı olan, PKOS dışı herhangi endokrin hastalığı veya gebe olan 463 kişi dışındaki 233 kişi çalışmaya dahil edildi. Çalışmamıza dahil edilen hastaların TyG düzeyleri ve laboratuvar tetkikleri arasında Pearson korelasyon katsayısı kullanılarak ilişki varlığı araştırıldı. Elde edilen değerlerin anlamlı olup olmadığının yorumlanmasında 0.05 anlamlılık düzeyi ölçüt olarak kullanıldı. Trigliserid-Glukoz İndeksi (TyG)' nin optimum kesme değerinin araştırılmasında HOMA-IR seviyeleri ve ROC analizi kullanıldı. HOMA-IR > 2,5 olarak hesaplanan hastalarda insülin direnci varlığı kabul edildi. Elde edilen optimum kesme değer kullanılarak hastalar iki gruba ayrıldı. Gruplar arasında çalışmada kullanılan tetkikler için anlamlı farklılıkların varlığı araştırıldı. Elde edilen değerlerin anlamlı olup olmadığının yorumlanmasında 0.05 anlamlılık düzeyi ölçüt olarak kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmaya katılan hastalarda TyG değerleri ile HB A1C, Yaş (düşük düzey), LDL Kolesterol, Total Kolesterol, Non-HDL Kolesterol, İnsülin, HOMA-IR (orta düzey) değerleri arasında pozitif yönde, HDL Kolesterol değerleri ile (düşük düzeyde) ters yönde istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki vardır (Sırasıyla r:0,27 r:0,16 r:0,35 r:0,45 r:0,33 r:0,40 r:-0,23;p8,67 olarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Polycystic ovary syndrome (PCOS) is the most common endocrine disorder childbearing aged women. Characterized with polycystic ovaries, insulin resistance, clinical or biochemical hyperandrogenism, ovulatory dysfunction and also metabolic dysfunction, obesity, infertility, pregnancy complications and cardiovascular diseases are seen in the long term. Triglyceride Glucose Index (TyG) is a simple, cost effective method that has recently been used to diagnosing insulin resistance. This study aims to investigate the relationship between TyG and hormonal, biochemical and lipid parameters with 233 patients diagnosed Polycystic Ovary Syndrome. Materials and Methods: Patients over 18 years of age, who were not pregnant and diagnosed with any endocrine disorder or oncological disorder who applied to Bakırköy Dr Sadi Konuk Training and Research Hospital Endocrinology and Metabolism outpatient clinic between 01.01.2015- 31.12.2022 were included in the study. Patients younger than 18 years of age, pregnant women, patients with any endocrine disorder or oncological disorder were not included in the study. The existence of a relationship between TyG levels and laboratory tests of the patients included in this study was investigated by using the Pearson Correlation Coefficient analysis. The significance level of 0.05 was used as a criterion to interpret whether the obtained values were significant or not. HOMA-IR levels and ROC analysis were used to investigate the optimum cut-off value of Triglyceride-Glucose Index (TyG). The presence of insulin resistance was accepted in patients with HOMA-IR>2.5. Using the optimum cut-off value obtained, the patients were divided into two groups. The existence of significant differences between the groups for the examinations used in the study was investigated. In the interpretation of whether the obtained values are significant or not, the significance level of 0.05 was used as a criterion. Results: In the patients participating in the study, there is a statistically significant relationship between TyG values and HB A1C, Age (low level), LDL Cholesterol, Total Cholesterol, Non-HDL Cholesterol, Insulin, HOMA-IR (moderate) values in a positive direction and in the opposite direction with HDL Cholesterol values (low level) in the opposite direction (respectively r:0.27 r:0.16 r:0.35 r:0.45 r:0.33 r:0.40 r:-0.23; p with a sensitivity of 50.49% and a specificity of 85.38%.