Elit genç erkek futbolcularda anaerobik performans ile gövde stabilizasyonu arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between anaerobic performance and trunk stability in male elite youth soccer players
  1. Tez No: 684812
  2. Yazar: SERTAÇ BERKAN BOZYEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Spor, Physiotherapy and Rehabilitation, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Giriş-Amaç: Bir futbol karşılaşması sırasında birçok görev anaerobik enerjiye ihtiyaç duymaktadır. Diğer yandan, birçok yazar gövde stabilizasyonunun daha iyi bir performans açısından önemine vurgu yapmaktadır. Bununla birlikte, bunlar arasındaki ilişki incelenmemiştir. Bu nedenle, bu çalışmanın amacı elit genç erkek futbol oyuncularında statik ve dinamik gövde stabilizasyonu ve anaerobik performans ölçümleri arasındaki ilişkileri incelemekti. Materyal ve Metot: Ortanca (IQR 25/75) yaşları 17 (17/18) yıl olan 35 sporcu çalışmada yer aldı. Statik gövde stabilizasyonu ve dinamik gövde stabilizasyonu sırasıyla lateral köprü testi ve Y Denge testi ile değerlendirildi. Wingate Anaerobik Testi (WAnT), Anaerobik Sprint Koşu Testi (RAST) ve dikey sıçrama testi anaerobik performans testleri olarak kullanıldı. Bulgular: Dinamik gövde stabilizasyonu ve WanT ortalama güç (r= 0,370, p=0,029) ve dinamik gövde stabilizasyonu ve RAST tepe güç arasında (r= 0,371, p=0,028) istatistiksel olarak anlamlı fakat zayıf korelasyonlar belirlendi. Diğer gövde stabilizasyon skorları ve anaerobik performans ölçümleri arasında anlamlı ilişkiler saptanmadı (p>0.05). Sonuç: Sonuçlarımıza göre anaerobik performans statik gövde stabilizasyonu ile ilişkili değilken, dinamik gövde stabilizasyonu ile zayıf düzeyde ilişkilidir.
Özet (Çeviri)
Introduction-Aim: Many tasks demand anaerobic energy during a soccer game. On the other hand, many authors underline the importance of trunk stability for a better performance. However, no study investigated the relationship between them. Therefore, the aim of the present study was to investigate the associations between static and dynamic trunk stability and anaerobic performance measures in young elite male soccer players. Material-Methods: Thirty-five athletes with a median (IQR 25/75) age of 17 (17/18) years were participated in the study. Static trunk stability and dynamic trunk stability were evaluated with side bridge test and Y balance test, respectively. Wingate Anaerobic Test (WAnT), Running-Based Anaerobic Sprint Test (RAST) and Vertical Jump Test were used as anaerobic performance tests. Results: Statistically significant, but poor correlations were determined between dynamic trunk stability and WAnT average power (r= 0.370, p=0.029), and between dynamic trunk stability and RAST peak power (r= 0.371, p=0.028). No other significant relationships were detected between other trunk stability scores and anaerobic performance measures (p>0.05). Conclusion: According to our results, it seems that anaerobic performance is not related to static trunk stability, while it is poorly associated to dynamic trunk stability.