Büyüme yetersizliği tanısı ile izlenen bebek ve çocuklarda beslenme destek tedavisinin etkinliği
  1. Tez No: 684825
  2. Yazar: MEHVEŞ IŞIKLAR EKİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDAN KANSU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gastroenterolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bebeklik ve çocukluk döneminde büyüme yetersizliği ve malnütrisyon erişkin hayatı da etkileyebilecek sağlık problemlerine neden olmaktadır. Çalışmamızda, bu hastaların tedavisinde hem beslenme eğitimi ve diyetin zenginleştirilmesi önerileri, hem de enteral beslenme ürünleri kullanımının yararı gösterilmiştir. Tedavide en önemli nokta aile ile uyum içerisinde olarak aileyi de tedavinin bir parçası haline getirilmesi ve uzun süreli izlemin yapılmasıdır. Davranışsal yeme bozuklukları hem ailelerin hem de hekimlerin dikkatinden kaçabileceğinden bu konuya daha fazla dikkat gösterilmelidir.
Özet (Çeviri)
Failure to thrive and malnutrition in infancy and childhood cause health problems that can affect adult life. In our study the benefit of both nutritional education - dietary enrichment recommendations and using enteral nutrition supplements were shown in the treatment of these patients. The most important part of the treatment is to ınclude the family to the treatment process. More attention should be paid to this issue as behavioral eating disorders may escape from the attention of both families and physicians.