Comparison of mechanical and optical properties of different monolithic CAD/CAM restorative materials
Farklı CAD/CAM restoratif materyallerinin mekanik ve optik özelliklerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 684856
  2. Yazar: SALIMA MUFTAH. A. AOUN
  3. Danışmanlar: PROF. PINAR KURSOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protez Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışma dört farklı CAD/CAM (Bilgisayar Destekli Tasarım/Bilgisayar Destekli Üretim) monolitik restoratif materyalin mekanik ve optik özelliklerini karşılaştırmak üzere yürütülmüştür. IPS Empress CAD (Ivoclar Vivadent, AG, Schaan, Lichtenstein), Celtra DUO (Dentsply, Sirona, Hana-Wolfgang, Germany), inCoris TZI C (Dentsply, Sirona, Hana-Wolfgang, Germany) ve IPS e.max ZirCAD (Ivoclar Vivadent, AG, Schaan, Lichtenstein) monolitik restoratif materyallerinden toplam 120 numune hazırlanmıştır (n=10). Mekanik testler için termal yaşlandırmaya maruz bırakılan ve bırakılmayan 2 alt grup için 14 mm x 1.2 mm x 4 mm boyutlarında toplam 80 numune, optik testler için ise her bir materyalden 12 x 12 mm boyutlarında kare şeklinde 10'ar numune hazırlanmıştır, termal yaşlandırma öncesi ve sonrası olarak kullanılmıştır. InCoris TZI C ve IPS e.max ZirCAD blokları kesme işleminden önce üretici talimatları doğrultusunda sinterleme işlemine tabi tutulmuştur. Her bir numune cilalandıktan sonra ultrasonik olarak temizlenmiştir. ISO 6872:2015 doğrultusunda üç noktalı eğme testleri ile eğilme dayanımı değerleri hesaplanmıştır. Vickers sertlik test cihazı ile yüzey mikrosertlik değerleri ölçülmüştür. Test edilen tüm monolitik restoratif materyallerin renk değişimleri (ΔE), translüsensi (TP) ve opaklık parametreleri (OP) spektrofotometre kullanılarak incelenmiştir. Her materyal grubundan rastgele üç numune seçilmiş ve yüzeyleri taramalı elektron mikroskobu (SEM) altında değerlendirilmiştir. Verilerin istatistiksel analizi SPSS (statistical package for the social sciences) V.25 programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Eğilme dayanımı testi için termal yaşlandırmanın etkisi istatistiksel olarak anlamlı değilken (p>0.05), materyal türünün etkisi istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p0.05). Termal yaşlandırma uygulanan malzeme grupları arasında ΔE açısından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur (p=0.000). Termal yaşlandırma sonrasında IPS Empress CAD en yüksek ΔE değerini göstermişken (2.78±1.21); Celtra DUO (0.54±0.18), IPS e.max ZirCAD (0.53±0.31) ve inCoris TZI C (0.42±0.09) birbirine yakın ΔE değerlerine sahip bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to compare the mechanical, optical properties and effect of thermocycling on four types of CAD/CAM (Computer Aided Design/Computer Aided Manufacturing) monolithic restorative materials. A total of 120 specimens from IPS Empress CAD (Ivoclar Vivadent, AG, Schaan, Liechtenstein), Celtra DUO (Dentsply, Sirona, Hana-Wolfgang, Germany), inCoris TZI C (Dentsply, Sirona, Hana-Wolfgang, Germany) and IPS e.max ZirCAD (Ivoclar Vivadent, AG, Schaan, Liechtenstein) were used. 80 specimens with 14 mm x 1.2 mm x 4 mm dimensions for 2 subgroups with and without thermocycling were prepared for mechanical tests and sizes of 12 mm x 12 mm square shaped 10 samples from each material were prepared for optical tests before and after thermocycling. The inCoris TZI C and IPS e.max ZirCAD blocks were sintered in a furnace according to their manufacturer instructions before cutting. Each sample was polished and cleaned using ultrasonic cleaner. The flexural strength was determined by three-point flexural tests using a universal testing machine according to ISO 6872:2015. The surface microhardness was calculated using a Vickers hardness test device. Color change (∆E), translucency (TP) and opalescence parameters (OP) of all tested monolithic restorative materials were examined using spectrophotometer. Three samples from each group of material were randomly selected and evaluated under a scanning electron microscope (SEM). The statistical analysis was accomplished by SPSS (statistical package for social sciences) V.25 program. For flexural strength test, the effect of thermal aging was not statistically significant (p>0.05), while the effect of material type was statistically significant (p0.05). There was a statistically significant difference in ΔE between material groups with thermal aging (p=0.000). After thermal aging, ΔE was the highest in IPS Empress CAD (2.78±1.21), while Celtra DUO, IPS e.max ZirCAD and inCoris TZI C had similar ΔE values with each other (0.54±0.18, 0.53±0.31, 0.42±0.09, respectively).