Farklı ağız dışı yüzey işlemlerinin translüsent monolitik zirkonyanın boyanabilirliğine etkisi
Effects of various extra-oral surface treatments on stainability of translucent monolithic zirconia
- Tez No: 806881
- Danışmanlar: PROF. DR. BULEM YÜZÜGÜLLÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Monolitik zirkonya restorasyonlar tek parça olup, üstün mekanik özelliklere sahiptir. Monolitik zirkonya optik özelliklerinden dolayı anterior bölgede daha az kullanım alanı bulmaktayken, son yıllarda üretilen yüksek translüsent monolitik zirkonya sayesinde anterior bölgede istenilen estetik sağlanabilmektedir. Protetik diş tedavisinde özellikle anterior bölgede kullanılan materyallerin mekanik özelliklerinin yanı sıra, estetik özelliklere sahip olması ve dolayısıyla renk stabilitesinin sağlanması büyük önem taşımaktadır. Bu tez çalışmasında; 3 farklı translüsense sahip CAD/CAM (bilgisayar destekli tasarım/bilgisayar destekli üretim) ile zirkonya bloklardan üretilen örneklere (Dental Direct; DD CubeX²®, DD Cube ONE®, DD Bio ZX²) (n=117) sırlama, polisaj ve polisaj işlemini takiben polisaj patı uygulanmıştır. Farklı yüzey işlemleri uygulanmış örnek yüzeylerinin (n=108) pürüzlülüğü optik profilometreyle, her gruptan birer örneğin (n=9) ise topografik özellikleri tarayıcı elektron mikroskobu ile ölçülmüş, ardından kahve solüsyonunda 5000 döngü ile ısısal döngüye tabi tutulup, ısısal döngü öncesinde ve sonrasında renklenme parametreleri arasındaki ilişki spektrofotometre cihazıyla ölçülüp, değerlendirilmiştir. İstatistiksel analizde iki yönlü karma ANOVA, Bonferroni düzeltmeli Post-hoc çoklu karşılaştırma testleri kullanılmıştır. Bu çalışmada 1-3,5 arasındaki ΔE değerleri klinik olarak kabul edilebilir olarak düşünülmüştür. Çalışmamızda neredeyse tüm örneklerde ΔE>3.5 olarak bulunmuştur. Yalnızca Bio ZX2'nin PP grubunda ve Cube X2' nin P örneklerinde renklenme diğer tüm gruplara göre klinik olarak kabul edilebilir olarak değerlendirilmiştir. Gruplar arası karşılaştırma sonuçlarına göre; G grubunda Cube X² grubunun (ΔE) değeri, Cube ONE grubundan(P=0,029), P grubunda Bio ZX² grubunun (ΔE) değeri Cube ONE ve CubeX2 grubundan(p0,05).
Özet (Çeviri)
Monolithic zirconia restorations are one-piece and have superior mechanical properties. While monolithic zirconia finds less use in the anterior region due to its optical properties, desired aesthetics can be achieved in the anterior region thanks to monolithic zirconia with high translucency produced in recent years. In the treatment of prosthetic teeth, it is of great importance that the materials used especially in the anterior region have mechanical properties as well as aesthetic properties and thus ensuring color stability. In this thesis study; glazing, polishing and polishing+paste (n=117) was applied on samples produced from CAD/CAM (computer aided design/computer aided manufacturing) zirconia blocks (Dental Direct; DD cubeX²®, DD cube ONE®, DD Bio ZX2). The roughness of the sample surfaces with different surface treatments (n=108) was measured with an optical profilometer, and the topographic properties of one sample from each group (n=9) were measured with a scanning electron microscope, then all samples were subjected to thermal cycling using coffee with 5000 cycles, and the coloration before and after the thermal cycle was measured. The relationship between the parameters was measured and evaluated with a spectrophotometer device. Two-way mixed ANOVA and Post-hoc multiple comparison tests with Bonferroni correction were used for statistical analysis. ΔE values between 1-3.5 were considered clinically acceptable in this study. In our study, ΔE>3.5 was found in almost all samples. Only the PP group of Bio ZX2 and the P samples of Cube X2 were considered clinically acceptable compared to all other groups. Among group comparisons revealed that Cube X² zirconia under the G group had higher ΔE values than of Cube ONE zirconia (P=0.029). Bio ZX² zirconia under the P group had higher ΔE values than of both the Cube ONE and Cube X² zirconia (p0.05).