Koroner bypass ameliyatlarında prime solüsyonuna eklenen HES''in kullanılan ve kullanılmayan olgularda kan tablosuna ve renal fonksiyonlara etkisinin karşılaştırılması
Comparison of the effect of HES'added to prime solution in coronary bypass surgery on blood table and renal functions in used and unused cases
- Tez No: 684893
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL TÜRKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Perfüzyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Koroner bypass ameliyatlarında kalp ve akciğerlerin yerine kullanılan Kardiyopulmoner bypassın (KPB) kalp, akciğer, böbrekler gibi birçok organ ve sistemi etkilediği bilinmektedir. KPB'nin en az zararla sonlandırılabilmesi için çeşitli modifikasyonlar denenmiş ve denenmeye devam edilmektedir. Bu modifikasyonlardan bir tanesi de başlangıç solüsyonlarında rutin olarak kullanılan kristalloid solüsyonlarına alternatif olarak kullanılan kolloid solüsyonlarının kan değerlerine ve renal fonksiyonlarına etkilerini araştırmaktır. Retrospektif olarak yapılan bu çalışmaya koroner bypass ameliyatı yapılan 40 hasta dahil edilmiştir. Kontrol grubundaki hastalara başlangıç solüsyonu olarak 1500 ml dengeli elektrolit+100 ml %20 mannitol ve farmakolojik ajanlar, çalışma grubundaki hastalara ise başlangıç solüsyonu olarak 1000 ml dengeli elektrolit+500 ml %6 hidroksietil nişasta (HES) 130/0,4+100 ml %20 mannitol ve farmakolojik ajanlar verilmiştir. Çalışılan hastaların preoperatif, perioperatif, postoperatif 0 ve 24.saatte potasyum (K), sodyum (Na), glukoz, hematokrit (Htc), laktat (lac) değerleri ile preoperatif, postoperatif 0. ve postoperatif 24. saat üre ve kretainin değerleri analiz edilmiştir. Her iki grubun da veri analizinde T testi, Mann Whitney U Testi, Paired T Test ve PairedWilcoxon Testi kullanılmış ve istatistiksel anlamlılık düzeyi ''p0,05).
Özet (Çeviri)
Cardiopulmonary bypass (CPB), which is used instead of the heart and lungs in coronary bypass surgeries, is known to affect many organs and systems such as the heart, lungs and kidneys. Various modifications have been tried and continue to be tried so that CPB can be terminated with the least harm. One of these modifications is to investigate the effects of the use of colloid solutions, which are used as an alternative to the routinely used crystalloid solutions in initial solutions, on blood values and renal functions. Forty patients who underwent coronary bypass surgery were included in this retrospective study. 1500 ml balanced electrolyte+100 ml 20% mannitol and pharmacological agents as a starting solution for the patients in the control group, 1000 ml balanced electrolyte + 500 ml of 6% hydroxyethyl starch 130/0.4 (HES)+100 ml 20% mannitol and pharmacological agents for the patients in the study group, agents are given. Preoperative, perioperative, postoperative 0 and 24 hour potassium (K), sodium (Na) glucose, hematocrit (htc), lactate (lac) values and preoperative, postoperative 0 and postoperative 24 hour urea and creatine values of the studied patients were analyzed. T test, Mann Whitney U Test, Paired T Test and Paired Wilcoxon Test were used in data analysis of both groups and statistical significance level was determined as "p0.05).