Koroner bypass ameliyatlarında kullanılan kan kardiyoplejisi ile del nido kardiyoplejilerinin akciğer fonksiyonlarına etkisi
The effect of blood cardioplegia and del nido cardioplegia used in coronary bypass surgery on lung functions
- Tez No: 910553
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPTEKİN YASIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Kardiyoloji, Chest Diseases, Thoracic and Cardiovascular Surgery, Cardiology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı; Farklı operasyonlarda kullanılmış del nido ve kan kardiyoplejisi tekniğinin ameliyat sonrası hastada kan şekeri, ateş ve akciğer fonksiyonlarına etkisini ölçmek buna göre anlamlı bir sonuç bularak kronik rahatsızlığı olan hastaları ameliyat öncesi doğru kardiyopleji tekniğine yönlendirmektir. Bu amaç doğrultusunda hazırlanan araştırmanın çalışma gurubunu“Özel Medicana Sivas Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Bölümü”ne çeşitli nedenlerle başvurup koroner bypass ameliyatı olan ve kan kardiyoplejisi ile del nido solüsyonu kullanılmış 33 hasta araştırmanın örneklemini oluşturmaktadır. Hastalardan elde edilen verilerin istatistiksel analizleri SPSS 22.0 paket programı ile analize tabi tutulmuştur. Verilerin normal dağılmamasından dolayı nonparametrik testlerle analizi yapılmıştır. Bağımsız iki grup ortalamasının karşılaştırılmasında Many Whitney U testi, bağımsız ikiden fazla grup ortalamasının karşılaştırılmasında Kruskal Wallis H testi sonuçlarına bakıldı. Kategorik olan değişkenlerin, tanıtıcı özelliklere göre farklılığını belirlemek için çapraz tablo sonuçlarına bakıldı. Yapılan analizler sonucunda, hastaların kan şekeri, ateşleri ve akciğer fonksiyonlarının kardiyopleji tipine göre farklılaşmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to measure the effect of del nido and blood cardioplegia techniques used in different operations on blood sugar, fever and lung functions in postoperative patients and to direct patients with chronic diseases to the correct cardioplegia technique before surgery by finding a significant result accordingly. The study group of the research prepared in line with this purpose consists of 33 patients who applied to Private Medicana Sivas Hospital Cardiovascular Surgery Department for various reasons and underwent coronary bypass surgery and used blood cardioplegia and del nido solution. Statistical analysis of the data obtained from the patients was analyzed with SPSS 22.0 package program. Since the data were not normally distributed, they were analyzed with nonparametric tests. Many Whitney U test was used to compare the means of two independent groups and Kruskal Wallis H test was used to compare the means of more than two independent groups. Cross tabulation results were used to determine the difference of categorical variables according to descriptive characteristics. As a result of the analysis, it was determined that blood sugar, fever and lung function of the patients did not differ according to the type of cardioplegia.