Türkiye'de 2015-2020 yılları arasında okul yöneticileriyle ilgili yazılan lisansüstü tezlerin içerik ve yöntem açısından değerlendirilmesi
The evaluation of post-graduate theses in terms of content and method on school administrators conducted in turkey between 2015-2020
  1. Tez No: 684952
  2. Yazar: SENA YAĞMUR BAYKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASRET NUHOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Araştırmanın amacı, Türkiye'de 2015-2020 yılları arasında okul yöneticileriyle ilgili yazılan lisansüstü tezlerin içerik ve yöntem açısından değerlendirilmesidir. Bu çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmada Yüksek Öğretim Kurulu Yayın ve Dokümantasyon Daire Başkanlığının web sitesinde yer alan, 2015-2020 yılları arasında Türkiye'de okul yöneticileri ile ilgili yazılan ve erişime açık olan 489 lisansüstü tez, çalışmanın evrenini oluşturmuştur. Çalışmada örneklem seçimine gidilmemiş, evrenin tamamına ulaşılmıştır. Belirlenen tezlerin incelenmesinde Akademik Yayın Değerlendirme Formu kullanılmıştır. Tezler, betimsel analiz yöntemi kullanılarak tema, tez türü, yıl, yöntem, araştırma modeli, örneklem türü, örneklem büyüklüğü, veri toplama araçları ve veri analiz teknikleri açısından analiz edilmiştir. Elde edilen verilerin frekans ve yüzde değerleri ile bu değerlerin yıllara göre değişimi tablolar ile gösterilmiş ve yorumlanmıştır. Araştırma bulgularına göre okul yöneticileri ile ilgili yazılan lisansüstü tezlerde en çok kullanılan temaların eğitimde liderlik, yönetici özellikleri ve eğitim-öğretim süreci olduğu görülmüştür. Tez türü açısından çoğunluğu yüksek lisans tezleri oluşturmuştur. En fazla çalışma 2019 yılında yapılmıştır. Araştırmacılar tarafından en sık kullanılan yöntem nicel, en sık kullanılan araştırma modeli ise taramadır. Örneklem türü olarak öğretmen ve yöneticiler öncelikli olarak tercih edilmiştir. Çalışma için en uygun görülen örneklem büyüklüğü 0-50 kişi ve 501-750 kişi olarak belirtilmiştir. Veri toplama araçlarında çeşitlilik olsa da çalışmalar daha çok ölçek, görüşme formu ve anket ile yapılmıştır. Parametrik test tekniklerinin en sık kullanılan veri analiz tekniği olduğu görülmüştür. Araştırma sonucunda; yazılan lisansüstü tezlerde, nitel araştırma yöntemlerine daha fazla yer verilmesi, kullanılan araştırma modeli ve veri toplama araçlarının çeşitlendirilmesi ve daha özgün konulara ağırlık verilmesi gibi önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the postgraduate theses conducted in Turkey about school administrators between the years of 2015 and 2020 in terms of content and method. The survey model, which is one of the quantitative research methods, was applied in this study. The population of the study is consisted of 489 postgraduate theses accessible and written on school administrators in Turkey between the years of 2015 and 2020 on the website of the Higher Education Council Publication and Documentation Department. Sample selection was not implemented in the study, and the entire population was obtained. The Academic Publication Assessment Form was used to examine the determined theses. The theses were analyzed in terms of theme, type of thesis, year, method, research model, sample type, sample size, data collection instruments, and data analysis techniques by using descriptive analysis method. The frequency and percentage values of the obtained data and the change of these values according to years were provided through the tables, and they were interpreted. As a result of the research findings, it was concluded that the most-used themes in postgraduate theses written about school administrators are leadership in education, characteristics of administrator, and teaching-training process. In terms of thesis type, most of the theses were master's theses. The most studies were conducted in 2019. The most frequently used method by the researchers is quantitative research method, and the most frequently used research model is the survey. Teachers and administrators were primarily preferred as the sample type. The most appropriate sample size for the study was determined as 0-50 people and 501-750 people. Even though there is diversity in terms of data collection instruments, the studies were mostly conducted through scales, interview forms, and questionnaires. It was also concluded that parametric test techniques are the most frequently used data analysis technique. As a result of the research, such recommendations as giving more space to qualitative research methods in the postgraduate theses, diversifying the research model and data collection tools applied in the studies, and focusing on more specific topics were provided for further studies.