Yaşar Kemal'in Teneke romanı ile Zülfü Livaneli'nin Kardeşimin Hikâyesi romanının karşılaştırmalı söz dizimi incelemesi
Comparative syntax analysis of Yaşar Kemal's Teneke novel and Zülfü Livaneli's novel of Kardeşimin Hikâyesi
  1. Tez No: 684956
  2. Yazar: ZUHAL YURTLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA SOLMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 224
Özet
Türk ve Dünya edebiyatında önemli bir yere sahip olan Yaşar Kemal'in“Teneke”adlı eseri ve yazdıklarıyla 21. yüzyılın çok boyutlu yansıtıcısı olan Zülfü Livaneli'nin“Kardeşimin Hikâyesi”adlı eseri edebiyatımızda yansıttıkları, konu ve telafuz açısından önemli bir yere sahiptir. Yapılan bu çalışmada incelenen iki eser hem söz dizimi hem de ele aldıkları konu açısından değerlendirilip, tespit edilen benzer ve farklı noktaları ortaya çıkarılarak yazarların dil ve üslûp inceliklerinin belirlenmesi hedeflenmiştir. Dört ana bölümden oluşan çalışmamızın birinci bölümünde, sağlıklı bilgilendirme ve değerlendirme yapabilmek için Yaşar Kemal ve Zülfü Livaneli'nin hayatı, edebi kişilikleri ve incelenen eserleri hakkında bilgi verilmiştir. Diğer bölümlerde ise sırasıyla“söz öbekleri, cümlenin ögeleri ve cümle türleri”incelenmiştir. Ayrıca bölümlerin her biri üç alt başlığa ayrılmış; ilk alt başlıkta ele alınacak başlıklarla ilgili tanım, terim ve sınıflandırmalara yer verilerek konunun özellikleri detaylı bir şekilde aktarılmaya çalışılmıştır. İkinci alt başlıkta“Teneke”adlı roman, üçüncü alt başlıkta ise“Kardeşimin Hikâyesi”adlı romandan konuyla ilgili örnek cümleler sunulmuştur. Sonuç kısmında ise yazarların incelenen eserleri karşılaştırılıp tespit edilen durumlar aktarılmıştır. Elde edilen veriler aracılığıyla iki yazarın dil ve üslup özellikleri aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
With Yaşar Kemal's Teneke work, which has an important place in the Tur-kish and World literature, Zülfü Livaneli's Kardeşimin Hikâyesi which is a multidimensional reflector of the 21. century's writings, have a important place in our literature in terms of the subject and pronunciation they reflect in our literature. Zİn this study, it was aimed to determine the language and style subtleties of the author by evaluating the two Works examined in terms of both syntax and the subject they deal with, by revealing similar and differant points determined in both works. İn the first part of our study, which consists of four main parts, it give information about the lives, literary personalities and the works of Yaşar Kemal and Zülfü Livaneli in order to be able to provide healthy and evaluation in other chapters, are examined to the Elements of the Sentence, Sentence Types and Specification Groups in other. Each of chapters was divided into three-titles to be addressed in the first subtitle were included, and the feadvres of the subject wese examined in detail. İn the second subtitle Teneke, in the third subtitle, sentence example is given from the novel called Kardeşimin Hikâyesi. İn the conclusion part, the works of the authors are compared and the determined situations are conveyed. Language and stylistic features of the two authors were conveyed through the obtained data.