Hoshin Kanri stratejik yaklaşımı ile tedarikçi kaynaklı şikayetlerin azaltılması
Reducing supplier complaints with Hoshin Kanri strategic approach
- Tez No: 684979
- Danışmanlar: PROF. DR. ONUR ÖZVERİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toplam Kalite Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kalite Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Giderek artan rekabet ortamı sonucu, değişen çevreyi kontrol etme ve bu değişime uyum sağlamanın önemi artmaktadır. Şirketler müşteri istek ve ihtiyaçlarını karşılama amacıyla sürekli iyileştirme çalışmalarına ağırlık vermektedirler. Günümüzde müşterilerin en önem verdiği konular ürün kalitesi ve hizmet kalitesidir. Müşterilerin şirketlerden beklentisi yüksek kalite, hızlı teslimat ve yeterli esnekliktir. Tüm bu beklentiler, şirketleri mallarını ve hizmetlerini rekabetçi hale getirme konusunda zorlamaktadır. Rekabet gücü kazanmanın bir yolu, üretim operasyonlarının verimliliğini arttırmak ve müşteri isteklerine göre esnekliği sağlamaktır. Bu zorluklar çeşitli iyileştirme stratejileri aracılığıyla ele alınabilir. Teslimat, yenilik ve kalite boyutları açısından müşteri memnuniyeti, toplam kalite yönetimi ve tedarik zinciri yönetimi gibi stratejilerin uygulanmasıyla sağlanabilir. Hoshin Kanri stratejik yaklaşımı yapısal bir iyileştirme çalışmasıdır. Başarılı bir kuruluşun stratejisi, içinde bulunduğu çevrenin değerlendirilmesi, tutarlı bir vizyon belirlemesi ve bunlar arasında bağlantı kurulmasıyla başlamaktadır. Aynı şekilde Hoshin Kanri, şirketin vizyonunun ve ana hedeflerinin belirlenmesi ile başlar. Şirketin pazar konumunu elde etmek ya da korumak için ihtiyaç duyduğu değişimin gerçekleştirilmesine odaklanır. Hoshin Kanri stratejik yaklaşımı, toplam kalite yönetimini bir dizi kalite kontrol teknikleri uygulamasından bütün bir metodolojiye dönüşmektedir. Yaklaşım bunu gerçekleştirdiği stratejik planlama ve politika yayılımıyla sağlamaktadır. Yapılan çalışma kapsamında Hoshin Kanri stratejik yaklaşımı ayrıntılı olarak incelenmiştir. Yapılan incelemenin ardından, yaklaşım sağlık sektörü için üretim yapan bir firmanın tedarikçi kaynaklı şikayetlerinin azaltılmasında kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
As a result of the increasingly competitive environment, the importance of controlling the changing environment and adapting to this change is increasing. Companies focus on continuous improvement efforts in order to meet customer demands and needs. Nowadays, the most important issues for customers are product quality and service quality. Customers expect high quality, fast delivery and sufficient flexibility from companies. All these expectations force companies to make their goods and services competitive. One way to gain competitiveness is to increase the efficiency of production operations and provide flexibility according to customer requirements. These challenges can be addressed through a variety of improvement strategies. Customer satisfaction in terms of delivery, innovation and quality aspect can be achieved by implementing strategies such as total quality management and supply chain management. Hoshin Kanri strategic approach is a structural improvement effort. A successful organization's strategy begins with an assessment of its environment, setting a consistent vision and establishing a connection between them. Likewise, Hoshin Kanri begins with setting the company's vision and main goals. It focuses on realizing the change the company needs to achieve or maintain its market position. Hoshin Kanri strategic approach transforms total quality management from applying a set of quality control techniques to a whole methodology. The approach achieves this with its strategic planning and policy deployment. Within the scope of the study, the Hoshin Kanri strategic approach was examined in detail. After the review, the approach was used to reduce the supplier complaints of a company manufacturing for the health sector.