Geçici hukuki korumalarda tamamlayıcı merasim
Complementary ceremony in temporary legal protections
- Tez No: 685009
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EVRİM ERİŞİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
“Geçici Hukuki Korumalarda Tamamlayıcı Merasim”isimli bu çalışmamızda yürürlükteki mevzuat kapsamında geçici hukuki korumalarda tamamlayıcı merasimin yerine getirilmesinin görünüşleri incelenmeye çalışılacaktır. Geçici hukuki korumanın sağlanması ile yaratılan durumun hızlıca kesin hukuki sonuca bağlanması gerek koruma talep eden bakımından gerek hukuki korumanın karşı tarafını teşkil eden tarafından beklenen bir sonuçtur. Hukuk sistemi geçici hukuki koruma ile kesin hukuki neticeyi birbirine bağlamakta önemli rol oynayacak olan tamamlayıcı merasim kavramını meydana getirmiştir. Bunun için çalışmamızın birinci bölümünde geçici hukuki korumalarda tamamlayıcı merasimin kavram olarak taşıdığı anlamdan, geçici hukuki korumalarda tamamlayıcı merasimin yeri ve öneminden ve hukuk sistemimizde geçici hukuki korumanın ihtiyati tedbir ve ihtiyati haciz türündeki görünüşlerinin tamamlayıcı merasime ne şekilde bağlanmış olduğundan bahsedilecektir. Çalışmamızın ikinci bölümünde medeni usul hukuku ve icra hukuku çerçevesinde geçici hukuki korumanın ne şekilde yerine getirileceğine ve tamamlayıcı merasimin yerine getirilmesindeki özel durumlara değinilecektir. Çalışmamızın üçüncü bölümünde ise tamamlayıcı merasimin görünüşlerini ve tamamlayıcı merasimin yerine getirilmesi ile ortaya çıkan hukuki sonuçları açıklamaya çalışacağız.
Özet (Çeviri)
In this study named“Complementary Ceremony in Temporary Legal Protections”, the implementation of complementary ceremony in temporary legal protections and its connection to the definite legal protection will be examined in accordance with the current legislation in effect. The immediate conclusion by a definitive judgment of the condition created by the temporary legal protection is a desired result for both the party that is demanding the temporary legal protection and the opposite side of this constituted protection. Therefore, the legal system has created the concept of complementary ceremony which will connect these two situations. For this purpose, the place and importance of the complementary ceremony in temporary legal protections in our legal system and how the aspects of temporary legal protection in the legal system in terms of preliminary junction and preliminary attachment are connected to the complementary ceremony will be stated in the first part of our study. In the second part of our study, how the temporary legal protection will be executed and implemented within the context of civil procedure law and enforcement law will be mentioned. In the third part of our study, how the complementary ceremony will be implemented, the appearance of the complementary ceremony and in which cases the temporary legal protection decision will be kept or nullified with the framework of the implementation of the complementary ceremony and special conditions regarding these will be attempted to be explained.