Gıda kaynaklı zehirlenmelerin sosyo-demografik açıdan incelenmesi: Hakkâri, Konya ve Muş örnekleri
Socio-demographic investigation of foodborne illnesses: Hakkâri, Konya, and Muş cases
  1. Tez No: 685054
  2. Yazar: CANAN TAŞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNAL TOPALCENGİZ, ÖĞR. GÖR. GONCA BUYRUKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muş Alparslan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Toplumun büyük kesimini etkileyen, önemli oranda ekonomik kayıplar yaşatan ve bireylerin yaşam kalitesi üzerinde olumsuz etkileri olan gıda kaynaklı hastalıklar önemli bir halk sağlığı sorunu olarak değerlendirilmektedir. Türkiye'de gıda zehirlenmesi alanında literatür çalışmalarının sınırlı sayıda olması sebebiyle yapılan bu çalışmada 2010-2020 yılları arasında, Hakkâri (n=337) Konya (n=860) ve Muş (n=629) illerinde yaşayan kişilerde görülen gıda zehirlenmesi vakalarının sosyo-demografik açıdan değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Veriler hasta kayıt sistemleri üzerinden geriye dönük tarama yoluyla elde edilmiştir. Sosyo-demografik faktörler (cinsiyet ve yaş) ile illerin yatış protokolüyle zehirlenme türü ilişkisi, cinsiyete göre zehirlenme türü ilişkisi, cinsiyete göre yatış protokolü ilişkisi ve illere göre zehirlenme yaşı ilişkisi karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Food-borne diseases are considered as an important public health problem that affect a large part of the society and cause significant economic losses and negative effects on the quality of life of individuals. There are limited studies covering foodborne illnesses in Turkey. This study aims to evaluate the food foodborne illnesses on people living in Hakkâri (n = 337) Konya (n = 860) and Muş (n = 629) provinces socio-demographically. The data were obtained through retrospective scanning through patient registration systems. The relationship between socio-demographic factors by gender and the age wıth foodborne ilnesses were compared for provinces.