Breathing patterns during reading speech in Turkish
Türkçe okuma sırasında nefes alma örüntüleri
- Tez No: 685069
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ ACARTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Enformatik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişsel Bilim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Solunum, konuşma üretimi sürecine etkin olarak dahil olan ve okuma hızı üzerinde etkisi olan bir süreçtir. Bu tezin temel amacı, metinlerin sözdizimsel karmaşıklığı ile okuyucuların solunum örüntüleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu çalışma, söz konusu probleme iki farklı açıdan yaklaşmaktadır. İlk olarak, sözdizimsel karmaşıklığın Türkçe okuma sırasında nefes alma sıklığı üzerindeki etkisini incelenmiştir. İkinci olarak, sözdizimsel karmaşıklığın okuyucuların cümlelerin neresinde nefes tazeleyecekleri konusundaki kararlarını etkileyip etkilemediği araştırılmıştır. Bu soruları cevaplamak için 2 basit metni sesli okuma, 2 orta karmaşık metni sesli okuma, 2 karmaşık metni sesli okuma olmak üzere üç farklı deney koşulu oluşturulmuştur. Deney sonuçları, metnin karmaşıklık düzeyinin hem nefes alma sıklığı hem de okuyucular tarafından nefes tazelemek için seçilen konumlar üzerindeki belirgin etkisini ortaya koymaktadır. Bulgular, yapay konuşmanın doğallığını artırabilecek kalıpların tasarlanması için bir veri sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Breathing is a process that is actively involved in speech production and has an impact on pace of reading. The main purpose of this thesis is to study the relationship between text complexity and the breathing pattern of the readers. This study approaches this question from two distinct aspects. First, it asks whether the syntactic complexity of a text affects the breathing frequency during reading in Turkish. Secondly, it investigates whether text complexity influences the readers' decisions on where to re-breath within the sentences. In order to answer these questions, three experimental conditions were generated: reading two simple texts aloud, reading two middle-complex text aloud, reading two complex texts aloud. The results reveal significant effect of the text complexity level both on the breathing frequency and the locations chosen to re-breath by the readers. The outcomes may provide an input for designing speech generation patterns that may improve naturalness of synthetic speech.