Dejeneratif rotator manşet yırtıklarında artroskopik onarım sonrasında iyileşmeyi etkileyen faktörler
Factors affecting healing after arthroscopic repair in degenerative rotator cuff tears
- Tez No: 685109
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT SONGÜR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Giriş: Günümüzde kas-iskelet sistemi ağrıları nedenli başvuran hastalarda bel ve diz ağrısından sonra üçüncü sıklıkta omuz ağrısı gelmektedir. Omuz ağrısı ile gelen hastaların büyük çoğunluğunda şikayetlerin rotator manşet kasları ile ilgili olduğu görülmektedir. Travmaya bağlı olmaksızın ilerleyen yaşla beraber görülen dejeneretif rotator manşet yırtıklarının, artroskopik cerrahi ile onarımı yaygınlaşmıştır. Bu cerrahi onarımın klinik ve fonksiyonel iyileşmesini etkileyecek birçok faktör olabilir. Bu retrospektif tek merkezli çalışma ile tendon iyileşmesi üzerinde etkili olan faktörleri belirlemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Kliniğimizde, 2013-2020 yılları arasında dejeneratif rotator manşet yırtığı nedeniyle artroskopik tamir uyguladığımız ve postoperatif dönemde en az 6 ay süreyle takip ettiğimiz 53 olgu (28 erkek, 25 kadın) retrospektif olarak değerlendirildi. Erkeklerin ameliyat esnasındaki yaş ortalaması 51,8 ± 10,1 iken kadınların 54,3 ± 8,1 idi. Bu hastaların demografik verileri, ameliyat öncesi MRG bulguları, ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası 6. ay kontrollerinde yapılan fizik muayene bulguları, SF-12 (Kısa Form-12), ASES (Amerikan Omuz Dirsek Cerrahisi Derneği Omuz Değerlendirme Ölçeği) ve görsel analog (VAS) skorlamaları, ameliyat esnasında elde edilen veriler ve ameliyat esnasında yapılan işlemler kaydedildi. Hastalara ait demografik, radyolojik, klinik ve laboratuvar verilerini içeren 28 parametre değerlendirildi. Bulgular: Erkeklerin kadınlara göre fleksiyon (%25,1) (p:0,024) ve abdüksiyon (%24,5) (p:0,027) kazanımı daha fazla, delta fiziksel skor (%20,5) (p:0,022) ve delta mental skor (%27,9) (p:0,005) daha yüksek, postoperatif VAS ağrı skoru (%71,6) daha düşük görüldü (p:0,031). Hb değeri 12,5'in altında olanların iç rotasyon kazanımı daha düşük (%38,4) (p:0,012), delta ASES skoru (%16,1) (p:0,001), delta fiziksel skor (%32,6) (p:0,0005) ve delta mental skor (%37,8) (p:0,0006) daha düşük, postoperatif VAS ağrı skoru (%188) daha yüksek görüldü (p:0,038). DM(+) hastalarda delta ASES (%20) (p:0,0002), delta fiziksel skor (%45,4) (p:0,0005) ve delta mental skor (%47,2) daha düşük görüldü (p:0,0003). Preoperatif gün içi VAS, gece VAS ağrı skorundan (%28,5) yüksek görüldü (p:0,0002). Ameliyattan önce 1 aydan uzun süre NSAİİ kullananların ortalama şikayet süresi (%66) daha uzun görüldü (p:0,029). Postoperatif 1 haftadan fazla NSAİİ kullananların delta ASES skor (%8,7) (p:0,048), delta fiziksel skor (%18,4) (p:0,013), delta mental skor (%18,2) (p:0,014) daha düşük, postoperatif VAS (%155) (p:0,016) skoru daha yüksek, postoperatif aktif ağrısız günlük yaşama dönüş süresi (%23,5) (p:0,018) daha kısa görüldü. Postoperatif 3 aydan daha kısa sürede baş üzeri iş yapabilmeye başlayanların ameliyatlı tarafının üzerine yatmaya ortalama başlama süresi (2,2 ay) daha erken olduğu görüldü (p:0,0005). Sonuçlar: Erkeklerin kadınlara göre klinik ve fonksiyonel sonuçları daha iyi görüldü. Anemik ve diyabetik hastaların cerrahi sonuçları daha kötü olarak değerlendirildi. Preoperatif gün içi ağrının gece ağrısından daha fazla olduğu ve bunun da sebebinin mekanik ağrı olduğu düşünüldü. Postoperatif NSAİİ kullanma ihtiyacı fazla olanların yaşam kalitesi skorları daha düşük ancak aktif yaşama dönüşleri daha kısa olmaktadır. Postoperatif aktif yaşamlarına erken dönen hastaların ağrı süresi uzamakta ve NSAİİ kullanım ihtiyacı artmaktadır. Baş üzeri aktiviteyi erken kazanan hastaların aynı zamanda ameliyatlı omuzları üzerine yatmaya başlamaları da erken olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Shoulder pain is the third most common after low back and knee pain in patients presenting with musculoskeletal pain. The majority of patients presenting with shoulder pain seem to have complaints about the rotator cuff muscles. Repair of degenerative rotator cuff tears with advancing age, regardless of trauma, by arthroscopic surgery has become widespread. Many factors may affect the clinical and functional recovery of this surgical repair. In this retrospective single-center study, we aimed to determine the factors that affect tendon healing. Materials and method: We retrospectively evaluated 53 cases (28 men, 25 women) who underwent arthroscopic repair due to degenerative rotator cuff tear in our clinic between 2013 and 2020 and were followed up for at least 6 months in the postoperative period. While the mean age at the time of surgery for men was 51.8 ± 10,1, it was 54.3 ± 8,1 for women. Demographic data of these patients, preoperative MRI findings, physical examination findings at preoperative and postoperative 6th month controls, SF-12, ASES and visual analog (VAS) scores, intraoperative data and intraoperative procedures were recorded. 28 parameters including demographic, radiological, clinical and laboratory data of the patients were evaluated. Results: Men had higher flexion (25,1%) (p:0.024) and abduction (24,5%) (p:0.027) gains, delta physical scores (%20,5%) (p:0.022) and delta mental scores (27,9%) (p:0.005) were higher, and postoperative VAS pain scores (71,6%) were lower than women (p:0.031). Those with an Hb value below 12.5 have lower internal rotation gain (38,4%) (p:0.012), delta ASES score (16,1%) (p:0.001), delta physical score (%32,6%) (p:0.0005) and delta mental score (37,8%) (p:0.0006) lower, postoperative VAS pain score (%188%) was higher (p:0.038). Delta ASES (20%) (p:0.0002), delta physical score (45,4%) (p:0.0005) and delta mental score (47,2%) (p:0.0003) are lower in DM(+) patients. Preoperative daytime VAS was higher than nighttime VAS pain score (28,5%) (p:0.0002). The mean duration of complaints was found to be longer in those who used NSAIDs for more than 1 month before surgery (66%) (p:0.029). The delta ASES score (8.7%) (p:0.048), delta physical score (18.4%) (p:0.013) and delta mental score (18.2%) (p:0.014) were lower in patients using NSAIDs for more than 1 week postoperatively, postoperative VAS (155%) score was higher (p:0.016), and the time to return to daily life without postoperative active pain (23,5%) (p:0.018) was seen shorter. It was observed that those who started to do head work in less than 3 months postoperatively had an earlier mean starting time to lie on their operated side (2,2 month) (p:0.0005). Conclusion: Men had better clinical and functional results than women. Surgical outcomes of anemic and diabetic patients were evaluated as worse. It was thought that preoperative daytime pain was more than nighttime pain and that the reason for this was mechanical pain. Those with a higher need for postoperative NSAID use have lower quality of life scores, but return to active life is shorter. The pain duration of patients who return to their active lives early postoperatively is prolonged and the need for NSAID use increases. It is also early for patients who gain overhead activity to start sleeping on their operated shoulders.