Omuz eklemindeki mekanoreseptör yoğunluk ve dağılımının rotator manşet yırtıkları ile ilişkisi
The relationship between mechanoreceptor density and distribution in the shoulder joint and rotator cuff tears
- Tez No: 911166
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BARAN SARIKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Dejeneratif zeminde gelişen rotator manşet yırtıklarının immünohistokimyasal analizler sonucu, mekanoreseptör düzeyi ile olan ilişkisini incelemek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Rotator Manşet yırtığı nedeni ile omuz artroskopisi yapılan 34 hasta dahil edilmiştir. DeOrio Cofield sınıflaması kullanılarak hastaların yırtık boyutları küçük, orta, büyük ve masif olarak sınıflanmıştır. Rotator manşet tendonu distalinden, biseps uzun başı tendonun proksimalinden ve anterior kapsülden alınan örneklerin kesitleri hematoksilen-eosin boyama ve S100 protein antikoru ile immünohistokimyasal boyama yapılmış ve mekanoreseptör düzeyleri tespit edilmiştir. Mekanoreseptör sayısı ile yırtık boyutu, korakoakramial ligament dejenerasyonu, rotator manşet kaslarındaki atrofi-yağlı dejenerasyon düzeyleri, hasta yaşı, preoperatif omuz fonksiyonel sonuçları arasındaki ilişki değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction: The aim was to investigate the relationship between mechanoreceptor levels and degenerative rotator cuff tears using immunohistochemical analysis. Materials and Methods: The study included 34 patients who underwent shoulder arthroscopy due to rotator cuff tears. Tear sizes were categorized as small, medium, large, or massive using the DeOrio-Cofield classification. Tissue samples were taken from the distal rotator cuff tendon, proximal long head of the biceps tendon, and anterior capsule. These were stained with hematoxylin-eosin and immunohistochemically with S100 protein antibody to determine mechanoreceptor levels. The relationship between mechanoreceptor count and factors such as tear size, coracoacromial ligament degeneration, muscle atrophy-fatty degeneration, age, and preoperative shoulder function was analyzed.