The effect of the employee motivation on the employee performance in Somalian banks
Somalili bankalarda çalışan motivasyonunun çalışan performansı üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 685108
  2. Yazar: ABDIAZIIZ AQIL HASSAN NOUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHU TUĞBA KARABULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yükseköğretimin Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Günümüzün rekabetçi dünyası, tüm şirketlerin gelişmesini gerektirmektedir. Böylece, büyüklük ve sektör ne olursa olsun, kuruluşlar istisnai çalışanlarını korumayı, hayati rollerini anlamayı ve organiasyonu etkilemeyi hedeflemektedirler. Bazı şirketler, insan sermayesini temel varlıkları olarak görür ve uygun şekilde kullanılmadıklarında başarıya ulaşmalarını veya azalmalarını sağlamada etkili olmaktadırlar. İşçiler işlerinden memnun olmazsa, artık görevlerini yerine getiremez ve hedeflerine ulaşmada şirketi başarıya ulaşamazlar. Bu çalışmanın amacı Somalili bankalarda çalışan motivasyonunun çalışan performansı üzerindeki etkisini saptamaktır. Araştırma, verileri bir anket formu aracılığı ile toplanmıştır. Hedeflenen örnek sayısı, Somali'deki bankalarda 400 çalışanı ve yöneticiyi içermektedir. Elde edilen anketlerin 365 tanesi eksiksiz olup araştırmaya dahil eidlmiştir. Toplanan veriler, SPSS-19 yazılımı kullanılarak analiz edilmiştir. Sonucun kolay anlaşılması ve izlenmesi için, sonucu özetlemek için frekans dağılımı tabloları kullanılmıştır. Sonrasında güvenilirlik analizleri, değişkenlerin orjinal boyutlarına ulaşmak amacı ile faktör analizleri yapılarak, elde edilen boyutlar arasındaki ilişkileri incelemek amacıyla korelasyon analizine, etkileri incelemek amacı ile regresyon analizine başvurulmuştur. Bu şekilde araştırmacı, Somali'deki bankalarda çalışan motivasyonunun çalışan performansı üzerinde olumlu etkileri olduğunu bulmuştur. Bu çalışma, yöneticilerin, çalışanlarının yeteneklerini ve kapasitelerini geliştirmek için daha fazla stratejiye yatırım yapmasını savunmaktadır. Çalışanlarının görevlerini yerine getirme yeteneklerine olan güveni geliştirmelerini tavsiye etmektedir. Çalışanlara yaptıkları işler için uygun takdirin verilmesi önemlidir. Bu sadece çalışanı motive etmekle kalmaz, aynı zamanda çalışanın ve şirketin performanslarını da artıran bir başarı duygusu sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In today 's competitive world, all companies need to thrive. Thus, regardless of size and sector, organizations aim to conserve their exceptional workers, understand their vital role and influence organization. Some companies consider human capital as their key asset, effective in leading them to success or decrease when not properly handled. The company cannot achieve success if the workers are not pleased with their work and are no longer able to perform their duties and achieve their goals. In this analysis, the researcher focuses on the effect of employee motivation on employee performance and to determine factors that effecting employee motivation on employee performance in Somalian banks. The research data were collected through a questionnaire form. The targeted sample number includes 400 employees and managers from banks in Somalia. 365 of the obtained questionnaires were included in the research. Collected data were analyzed using SPSS19 software. For easy understanding and monitoring of the result, frequency tables are used to summarize the result. Afterwards, reliability analysis, factor analysis of the dimensions was conducted to reach the original dimensions of variables, correlation analysis was conducted to find the relations among variables and dimensions, regression analysis was applied to examine the effects between the obtained dimensions. In this way, the researcher found a positive effect of the employee motivation on the employee performance in Somalian banks in Somalia. The study recommended that managers invest in more strategies for developing the capability and capacity of their staff, improve and develop trust in the ability of their employees to perform their tasks. Ensuring proper appreciation for good work to employees is important. This does not only motivate employee, but also provides a sense of success that further enhances the employee and company performances.