Hasta düşmelerini önlemede hemşirelerin öz yeterliliği, iş yükü ve hasta güvenliği kültürü arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between nurses 'self-efficiency, work load and patient safety culture in preventing patient falls
- Tez No: 685131
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖNÜL DİNÇ HORASAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlıkta Kalite ve Hasta Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışma, hasta düşmelerini önlemede hemşirelerin öz yeterliliği, iş yükü ve hasta güvenliği kültürü arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma tanımlayıcı, kesitsel araştırma tasarımı türündedir. İzmir Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yataklı servislerde görev yapmakta olan 150 hemşireye yapılan anket verileri kullanılarak yürütülmüştür. Verilerin analizi SPSS 22.0 paket programı kullanılarak gerçekleşmiştir. Veriler ortalama ± ss ve yüzdelerle özetlenmiş, istatistiksel analizlerde ki kare testi, Student's t test, Mann Whitney U, one way ANOVA ve lojistik regresyon analizi kullanılmıştır. Genç ve mesleğe yeni başlayan hemşirelerin hasta güvenliği kültürü yüksek olduğu görülmüştür (p=0,008). Hemşirelerin baktığı hastalarda son 1 yılda düşme ya da ramak kala olay gerçekleşme durumu kadınlarda daha fazla olsa da erkeklerin bu durumdaki hasta güvenliği ve öz yeterlilik puanlarında anlamlı olarak farklı istatistiksel sonuçlar elde edilmiştir (sırasıyla p=0,005, p=0,029). Araştırmanın sonuçları, hemşirelerin yarısından fazlası son bir yılda hasta düşmesi ya da ramak kala hasta düşmesi gerçekleşme durumunu yaşadıklarını göstermektedir. Bu konuda hizmet içi eğitimlerin düzenlenmesi, hasta ve hasta yakınına verilen eğitimlerin artırılması ve hasta düşmelerinin önlenmesi için gerekli iyileştirmelerin yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the relationship between nurses' self-efficiency, workload and patient safety culture in preventing falls. The cross sectional study was conducted on 150 nurses working in the inpatient services of Dr Suat Seren Chest Diseases and Surgery Training and Research Hospital in Izmir. The data have been analyzed in SPSS 22.0 package program. The data were summarized with mean ± sd and percentages. Chi-square test, Student's t test, Mann Whitney U, one-way ANOVA and logistic regression analysis have been used in the statistical analysis, 54.7% of the nurses have an experience of patient fall or near-miss in the last year.