İklim değişikliği ile mücadele çerçevesinde Türkiye'nin sivil havacılık emisyonlarının: Uluslararası sözleşmeler ve uygulamalar açısından analizi
Turkey's civil aviation emissions with climate change in the fight frame: Analysis and applications in terms of the international convention
- Tez No: 685132
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PELİN YANTUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 364
Özet
İnsanoğlunun Sanayi Devrimi ile beraber insan gücünden makine gücüne geçtiği bir dönemde, daha fazla enerji ve hammadde ihtiyacıyla fosil yakıtların kullanımına rağbeti artmıştır. 20. yüzyılın ikinci yarısından itibaren, doğanın ve dolayısıyla dünya kaynaklarının aşırı kullanımı, büyümenin sınırlarının nereye kadar gidebileceği sorusunu gündeme getirmiştir. Uluslararası ilişkiler teorilerinde de kendine yer bulan çevresel sorunlar, zamanla bireysellikten çıkarak küresel olarak tartışılan bir nitelik kazanmıştır. Bu araştırma, büyümenin sınır tanımadığı ve ortalama her yıl kendi sektörü içerisinde en fazla büyüme oranlara sahip olan sivil havacılık sektörünün neden olduğu emisyonların önlenmesine yönelik, küresel ve Türkiye bazında yapılan çalışmalara ve bu çalışmalardan elde edilen sonuçların yeterli olup olmadığını değerlendirmiştir. Sonuç olarak, küresel olarak yapılan çalışmaların Türkiye'ye yeterli olarak yansımadığı çünkü Türkiye'nin küresel iklim değişikliğiyle mücadele sözleşmelerine mesafeli yaklaşımının sivil havacılık sektörüne de yansıdığı görülmüştür. Avrupa Birliği Emisyon Ticaret Sistemi gibi kendi alanında ilk ve iklim değişikliği ile mücadele de atılan önemli bir uygulamaya katılım olmamış veya benzeri bir uygulamanın Türkiye'de uygulamasına yönelik adım atılmamıştır. Türkiye'nin tutumu, iklim değişikliğiyle mücadele sözleşmelerine yaklaşımıyla aynı olmuştur: Ekonomik Büyüme. Ancak ekonomik büyümenin çözüm yolu olmadığı ve iklim değişikliğinin daha fazla ekonomik sorunlara neden olacağı düşünülürse, Türkiye'nin iklim değişikliği ile mücadele kapsamında sivil havacılık sektöründeki yaşanan büyüme ve ortaya çıkan emisyonları engellemeye yönelik daha fazla sorumluluk altına girmeli, hedef belirlemeli ve bu hedefler doğrultusunda yatırımlarını güncellemelidir.
Özet (Çeviri)
In a period when human beings switched from human power to machine power with the Industrial Revolution, the demand for the use of fossil fuels increased due to the need for more energy and raw materials. Since the second half of the 20th century, the excessive use of nature and therefore the world's resources has brought up the question of how far the limits of growth can go. Environmental problems, which also find a place in the theories of international relations, have gained a quality that is discussed globally, out of individuality over time. This research has evaluated whether the global and Turkey-based studies and the results obtained from these studies are sufficient to prevent emissions caused by the civil aviation sector, where growth knows no limits and has the highest growth rates in its sector every year. As a result, it has been observed that the studies carried out globally are not adequately reflected in Turkey because Turkey's distant approach to the global climate change agreements is also reflected in the civil aviation sector. There has been no participation in an important application in the fight against climate change, such as the European Union Emission Trading System, which is the first in its field, or no steps have been taken to implement a similar application in Turkey. Turkey's stance has been the same as its approach to climate change agreements: Economic Growth. However, considering that economic growth is not the solution and climate change will cause more economic problems, Turkey should take more responsibility to prevent the growth and emerging emissions in the civil aviation sector within the scope of combating climate change, set targets and update its investments in line with these targets.