Farklı branşlardaki genç sporcuların beslenme alışkanlıklarının incelenmesi
Investigation of nutrition attitudes of young athletes in different sport branches
- Tez No: 685139
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAL ARSLANOĞLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Spor, Sports
 - Yıl: 2021
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Sinop Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışma, farklı branşlardaki genç sporcuların beslenme alışkanlıklarının incelenmesi ve mevcut durumun saptanması amacıyla yapılmıştır. Araştırma tarama modelli bir araştırmadır. Araştırmanın evrenini farklı braşlardaki genç sporcular, örneklem grubunu ise Türkiye'nin faklı illerinde 14-19 yaş aralığında 9 farklı branşta spor yapan 1291 sporcu oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak Tekkurşun Demir, G., Cicioğlu, Hİ., (2019), tarafından geliştirilen“Sağlıklı Beslenmeye İlişkin Tutum Ölçeği”(SBİTÖ) kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen verilere uygulanacak olan testlerin seçimi öncesinde hata terimlerinin normal dağılım gösterip göstermediği kontrol etmek amacı ile Kolmogorov-Smirnov normallik testi uygulanmıştır. Ölçekten elde edilen puanlar için ikili karşılaştırmalarda Bağımsız örneklem t-testi, çoklu karşılaştırmalarda ise One-Way ANOVA ve Tukey HSD testinden yararlanılmıştır. Araştırma bulguları, yüzde (%), ortalama ve standart sapma olarak ifade edilmiş olup, tüm istatistiksel sonuçlarda ortaya çıkan farklar p0,05). Sonuç olarak; araştırmaya katılan farklı branşlardaki sporcuların sağlıklı beslenmeye yönelik tutumları hakkında iyi bilgi düzeyine sahip oldukları görülmüştür. Ayrıca yaşla beraber beslenme bilgi düzeyinin arttığı, spor yaşı ve millilik durumunun beslenme bilgi düzeyini olumlu etkilediği, gelir düzeyi arttıkça beslenme bilgi düzeyinin de arttığı ve yaşanılan yerin beslenme bilgi düzeyi ile ilişkili olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır. Beslenme alışkanlıkları konusunda sadece sporcuların değil, aynı zamanda aile, antrenör ve çevrenin de bu yaştaki sporculara destek olmaları için gereken özeni göstermelerinin ve bu konudaki eksiklerini tamamlamalarının yararlı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate nutrition attitudes of athletes in different sport branches and the factors affecting them The universe of the study composed of athletes from different branches and the sample of the study consisted of 1291 athletes aged 14-19 from different provinces of Turkey.“Attitude Scale for Healthy Nutrition (ASHN)”developed by Tekkurşun Demir and Cicioğlu, (2019) were used to collect data. The normality distribution of the data was determined using Kolmogorov-Smirnov normality test. For the scores obtained from inventory, Independent Samples t test was utilized in paired comparisons and, One-Way ANOVA and Tukey HSD tests were utilized in multiple comparisons in SPSS 22.0 statistical package program. The descriptive data are shown as percentages, means, and standard deviations and the threshold for statistical significance was accepted p0,05). As a result; it has been observed that, the athletes in different sports branches participating in this study have a good level of knowledge about nutrition attitudes. In addition, it has been concluded that the level of IN increases with age; sports age and being a national athlete affect the level of IN positively; the level of IN increases as the family income level increases and the living place in athletes is associated with the IN level. It can be suggested that not only the athletes, but also families, coaches and entourages should give the necessary importance to nutrition knowledge and complete their deficiencies.