Y ve Z kuşağı çalışanları üzerinde örgütsel bağlılık ve psikolojik rahatlık algılarının işten ayrılma niyetine etkisi: İkitelli organize sanayi bölgesindeki bir işletme üzerinde araştırma
The effect of organizational commitment and perceptions of psychological comfort on employees of Y and Z generation: Research on a business in the İkitelli organized industrial zone
- Tez No: 685141
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT ADİL SALEPÇİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu araştırma örgütsel bağlılık ve psikolojik rahatlık algısının işten ayrılma niyetini ne derece etkilediğini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın bağımlı değişkeni işten ayrılma niyeti, bağımsız değişkenleri örgütsel bağlılık ve psikolojik rahatlık algısıdır. Araştırma kapsamında bireylerin örgütsel bağlılık, psikolojik rahatlık algısı ve işten ayrılma niyeti düzeylerinin, cinsiyet, yaş, medeni durum ve çalışma süresi değişkenleri açısından anlamlı derecede farklılaşıp farklılaşmadığı da incelenmiştir. Araştırmanın örneklem grubu, 17-40 yaş aralığında bulunan ve aktif olarak çalışan 305 bireyden oluşmaktadır. Araştırma genel tarama modellerinden, ilişkisel tarama modeli ile gerçekleştirilmiştir. Veri toplama aracı olarak bireylerin demografik bilgilerine ulaşmak amacıyla“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Ayrıca“Örgütsel Bağlılık Ölçeği”,“Psikolojik Rahatlık Algısı Ölçeği”ve“İşten Ayrılma Niyeti Ölçeği”kullanılmıştır. Örgütsel bağlılık ve psikolojik rahatlık algısınınişten ayrılma niyetini ne derece etkilediğini belirlemek amacıyla çoklu regresyon analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine to what extent organizational commitment and psychological comfort perception predicted the intention to quit. The dependent variable of the research is the intention to leave, the independent variables are organizational commitment and the perception of psychological comfort. Within the scope of the study, it was also examined whether the levels of organizational commitment, psychological comfort perception and intention to quit differ significantly in terms of gender, age, marital status and working time variables. The sample group of the study consists of 305 actively working individuals between the ages of 17-40. The research was carried out with relational scanning model, one of the general scanning models. As a data collection tool,“Personal Information Form”was used to access demographic information of individuals. In addition,“Organizational Commitment Scale”,“Psychological Comfort Perception Scale”and“Intention to Leave Scale”were used. Multiple regression analysis was conducted to determine to what extent organizational commitment and psychological comfort perception predicted the intention to quit.