Yapay zekanın halkla ilişkiler uygulamalarındaki yeri
The position of artificial intelligence in public relations activities
  1. Tez No: 685297
  2. Yazar: NURDAN KAYIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLÜFER SEZER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 260
Özet
Teknolojinin insan hayatındaki yeri derinleştikçe yeni kavram, konu ve etkiler de beraberinde gelmektedir. Bu kavramlardan biri olan yapay zeka büyük veriye yön veren, öğrenen, gelişen ve kimi konularda insana rakip olan yapısı ile son derece önem arz etmektedir. Öte yandan teknolojinin gelişmesi ile her geçen gün katlanarak artan veri, tüketicilerin beklentilerinde yaşanan değişim ve hedef kitlenin önemini kaybederek hedef bireylerin ortaya çıkması, zamanın ve zaman yönetiminin önem kazanması, iletişimin fastfoodlaşması ile giderek artan zorlu rekabet koşulları halkla ilişkiler dünyasında da bir dönüşüm süreci başlatmıştır. Bu dönüşüm halkla ilişkiler araçlarından uygulayıcısına pek çok alanda varlığını hissettirmektedir. Bu çalışma kapsamında yapay zekanın halkla ilişkiler uygulamalarındaki yerini saptamak adına bu konuda aktif olarak rol oynayan sektör temsilcileri olan yapay zeka ve halkla ilişkiler uygulayıcıları ile derinlemesine görüşme ve anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Buna ek olarak yapay zekaya dair yazılı basında yayınlanan haberler analiz edilmiş ve medya kanalıyla oluşturulan yapay zeka algısına mercek tutulmuştur. Ayrıca halkla ilişkilerle ilgili iş ilanları analiz edilmiş ve ilanlarda yapay zekanın etkisinin olup olmadığı değerlendirilmiştir. Bunun yanı sıra yapay zekanın karşısındaki halkla ilişkilerin durumu, bir yapay zekaya yönetilen soru ile bizzat yapay zekadan öğrenilmiştir. Elde edilen tüm veriler içerik analizine tabi tutulmuş ve karşılaştırmalı pivot tablolar ile değerlendirilmiştir. Yapılan tüm bu çalışmaların ışığında yapay zekanın halkla ilişkiler uygulayıcılarının yerine geçen değil halkla ilişkiler uygulayıcılarına destek olan, onlara hız kazandıran bir araç konumunda olduğu, halkla ilişkiler uygulayıcılarının teknolojiden bağımsız bir yol izlememeleri ve kendilerini sürekli olarak geliştirmeleri gerektiği sonucuna ulaşılırken; halkla ilişkiler uygulayıcılarının yapay zekayı nasıl kullanabileceğine dair bir yol haritası oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
As the place of technology in human life deepens, new concepts, subjects and effects come with it. Artificial intelligence, one of these concepts, is extremely important with its structure that directs big data, learns, develops and rivals human beings in some subjects. On the other hand, with the development of technology, increasingly increasing data, the change in the expectations of the consumers, the emergence of target individuals by losing the importance of the target audience, the gaining importance of time and time management, and the increasingly challenging competition conditions have started a transformation process in the world of public relations. This transformation makes its presence felt in many areas from public relations tools to its practitioners. Within the scope of this study, in-depth interviews and surveys were carried out with artificial intelligence and public relations practitioners, who are industry representatives who play an active role in this field, in order to determine the place of artificial intelligence in public relations applications. In addition, the news published in the print media on artificial intelligence were analyzed and the focus was placed on the artificial intelligence perception created by the media channel. In addition, job postings related to public relations were analyzed and it was evaluated whether there was any effect of artificial intelligence on the advertisements. In addition, the state of public relations against artificial intelligence was learned from artificial intelligence itself with a question directed to an artificial intelligence. All data obtained were subjected to content analysis and evaluated with comparative pivot tables. In the light of all these studies, it is concluded that artificial intelligence is not a substitute for public relations practitioners, but a tool that supports and accelerates public relations practitioners, public relations practitioners should not follow a technology independent path and constantly improve themselves; A roadmap has been created on how public relations practitioners can use artificial intelligence.