Piyasada satılan tahin ve tahin helvası örneklerinde yağ asitleri kompozisyonunun GC/FID-MS ile eş zamanlı tayini ve kemometrik yaklaşımlarla tağşişin belirlenmesi
Simultaneous determination of fatty acid composition in the samples of tahini and tahini halva sold in the market with GC/FID-MS device and determination of adulteration by chemometric approaches
- Tez No: 685339
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ GÜNDOĞDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Tahin, susamın kavrulduktan sonra kabuklarının çıkarılıp öğütülmesiyle elde edilen yarı akışkan, kıvamlı ve besin değeri bakımından zengin bir üründür. Tahin helvası, batı ülkelerinde Türk balı veya Türk tatlısı olarak bilinen, şekerin yaklaşık 150 °C'de kaynatılması ve çöven kökü (Saponaria officinalis) suyu katılıp çırpılmak suretiyle elde edilen beyaz şeker ağdasına daha sonra beyaz tahini ilave edip istenen kıvama gelene kadar yoğrulması suretiyle elde edilen geleneksel bir üründür. Tahinin yaklaşık kimyasal kompozisyonunu, yüksek oranda yağ (%58.9) ve protein (%24.7), düşük oranda ham selüloz (%2.3) ve nem (
Özet (Çeviri)
Tahini is a semi-fluid consistency, rich in nutritional value, obtained by roasting sesame and then peeling and grinding it. Tahini halva is known as Turkish honey or Turkish dessert in Western countries, by boiling sugar at about 150 °C and adding gypsum root (Saponaria officinalis) juice; It is a traditional product obtained by adding white tahini to the white sugar wax obtained by whipping and kneading until it reaches the desired consistency. The approximate chemical composition of tahini consists of a high percentage of fat (58.9%) and protein (24.7%), a low percentage of crude fiber (2.3%) and moisture (