A Gramscian perspective on the role of think tanks in foreign policy making
Dış politika yapımında düşünce kuruluşlarının rolü üzerine Gramsciyan bir bakış
  1. Tez No: 685361
  2. Yazar: ÖZGÜR GÜNEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUBA ÜNLÜ BİLGİÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 272
Özet
Bu tez, düşünce kuruluşlarının Türkiye'deki dış politika yapım sürecindeki rolünü analiz etmeyi amaçlamaktadır. Ayrıca bu tez, düşünce kuruluşlarının Türkiye'de nasıl kullanıldığına ilişkin genel bakış sunmayı ve gelecekteki kullanımları için yeni bir bakış vermeyi amaçlamaktadır. Bu anlamda, Türk dış politika yapımına ilişkin düşünce kuruluşu olgusunu açıklamayı amaçlayan teorik bir yaklaşımın bulunması amaçlanmaktadır. Bunun için Türkiye'deki düşünce kuruluşları Amerika, İngiltere, Orta Asya ve Latin Amerika'daki benzer örneklerle karşılaştırılmıştır. Literatürdeki diğer çalışmaların aksine, bu çalışma, Neo-Gramsciyan bakış açısına dayalı bütünsel bir yaklaşımdan yararlanarak, düşünce kuruluşları ile dış politika yapımı arasındaki karmaşık ilişkiyi analiz etmeyi önermektedir. Bu bağlamda, bütüncül bir teorik anlayış üzerinde bu analizi mümkün kılmak için, bu tez Türkiye'deki düşünce kuruluşlarının tarihsel gelişimini incelemekte ve ekonomik kaynaklarını analiz etmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyze the role of the think tanks in the foreign policy making process in Turkey. Also, this thesis aims to provide an overview of how think tanks are used in Turkey reflecting on a new perspective for their future use. In this sense, it is intended to find a theoretical approach that aims to explain the think tank phenomenon on Turkish foreign policy making. To do that, think tanks in Turkey are compared to similar examples in America, England, Central Asia and Latin America. In contrast to the other studies in the literature, this one proposes to analyze the complex liaison between think tanks and foreign policy making by making use e of a holistic approach based on a Neo-Gramscian perspective. In this respect, to make this analysis on a holistic theoretical understanding possible, this thesis delves into the historical development of the think tanks in Turkey, and analyzes their economic resources.