Obez kadınlarda erken dönem bakım verenle ilişkinin projektif testlerle değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship with the early-stage caregiver with projective tests in obese women
- Tez No: 685378
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BENGİ PİRİM DÜŞGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmada, obez kadınların yaşamın erken döneminde bakım veren nesneyle kurdukları ilişkinin projektif yöntemler aracılığıyla incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın sonucunda obez katılımcıların sahip olduğu bakım veren nesne imgesine ve bunun hastaların ruhsallığına olan etkisine dair verilere ulaşılması beklenmektedir. Çalışmanın örneklemi İstanbul'da özel bir sağlıklı beslenme ve danışmanlık merkezine başvuran, yaşları 25-45 aralığında değişen 10 obez (30 ≤ BKİ < 40) ve 10 normal kilolu (18,5 ≤ BKİ ≤ 24,9), hiçbir psikiyatrik tanı almamış kadından oluşmaktadır. Gönüllü katılımcılara psikanalitik yönelimli ön görüşme, sosyodemografik veri formu, Rorschach ve Tematik Algı Testleri uygulanmıştır. Rorschach ve Tematik Algı Testi'nden elde edilen veriler Fransız Okulu'na bağlı kalınarak içerik analizi ile değerlendirilmiştir. İçerik analizi bulguları incelendiğinde obez katılımcıların bakım veren nesneden ayrışma konusunda güçlük, nesne kaybı ve ayrılık anksiyetesi, tek başına kalma kapasitesiyle ilgili sorun ve depresif durumla baş etmede zorluk yaşadıkları görülmüştür. Obez grupta bakım veren nesne imgesi tümgüçlü ve nüfuz edici olarak algılanmakta ve oral yatırımların yoğunluğu dikkat çekmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship of obese women with the caregiving object in early life through projective methods. As a result of the study, it is expected to reach data on the caregiving object image whom obese participants have and its effect on the psyche of these patients. Sample of the study consists of 10 obese (30 ≤ BMI < 40) and 10 normal weight (18.5 ≤ BMI ≤ 24.9) women with no psychiatric diagnosis, aged between 25-45, who applied to a special healthy nutrition and counseling center in Istanbul. A psychoanalyses-oriented pre-interview, sociodemographic data form, Rorschach and Thematic Apperception Test were applied to the volunteer participants. The data obtained from the Rorschach and Thematic Apperception Test were evaluated with content analysis method adhering to the French School. When the content analysis findings were examined, it was observed that obese participants had difficulty in separating from the caregiving object, object loss and separation anxiety, problems related to the capacity to be alone, and difficulty in coping with the depressive state. In the obese group, the image of the caregiving object is perceived as omnipotent and intrusive, and the intensity of oral investments attracts attention.