Lider-üye etkileşimi ile işe adanmışlık ilişkisi ve bir araştırma
The relationship between leader-member exchange and work engagement and a research
- Tez No: 685420
- Danışmanlar: DOÇ. DR. K. ÖVGÜ ÇAKMAK OTLUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Günümüzün dinamik, belirsizliğe açık ve değişken koşullarında çalışanların ortalama bir çaba göstermesi yetersiz kalabilmektedir. Bu bağlamda örgütlerin, enerjik ve kendini işine adamış çalışanlara ihtiyaç duydukları gözlemlenmektedir. Söz konusu durum, işe adanmışlık kavramının önem kazanmasına yol açmıştır. İşe adanmışlıkta liderin önemli bir rol oynadığı belirtilmektedir. Bu doğrultuda tez çalışmasında, lider ve üye arasındaki karşılıklı ilişkileri vurgulayan lider-üye etkileşimine odaklanılmıştır. Araştırmanın amacı, lider-üye etkileşiminin işe adanmışlık üzerindeki etkisinin incelenmesidir. Tez çalışmasında, ayrıca lider-üye etkileşiminin alt boyutlarının işe adanmışlık üzerindeki etkisi de irdelenmiştir. Tez kapsamında gerçekleştirilen araştırma kapsamında 242 kişiye ulaşılmıştır. Yapılan tekli regresyon analizleri sonucunda, lider-üye etkileşiminin işe adanmışlığı pozitif yönde etkilediği saptanmıştır. Ayrıca, lider-üye etkileşiminin alt boyutları olan duygusal etkileşim, katkı, sadakat ve profesyonel saygının işe adanmışlığı pozitif yönde etkilediği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In today's dynamic, uncertain and unstable conditions, an average effort of employees may be insufficient. In this context, it can be stated that organizations need energetic and dedicated employees. Thus, work engagement have received increased attention. It is argued that the leader plays a crucial role on employees' work engagement. This thesis study therefore focuses on the leader-member exchange, which emphasizes the mutual relationships between the leader and the members. The aim of the research was to examine the effect of the leader-member exchange on work engagement. The effect of dimensions of the leader-member exchange on work engagement was also examined. The data was collected from 242 participants via online surveys. Hypotheses were tested using simple regression analyses. As a result of the simple regression analysis, it was determined that the leader-member exchange had a positive effect on work engagement. In addition, it was found that the dimensions of leader-member exchange such as contribution, loyalty, affect, and professional respect had a positive effect on work engagement.