The effect of framed paragraph writing on the complexity and fluency of EFL learners' language performance
Çerçeveli paragraf yazmanın İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen öğrencilerin dil performanslarındaki karmaşıklık ve akıcılığına etkisi
- Tez No: 685447
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OKTAY YAĞIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, çerçeveli paragrafların İngilizce eğitimi alan öğrencilerin dil performansındaki karmaşıklık ve akıcılık üzerindeki etkisini incelemektir. Yöntem: Çalışmanın verileri, sıralı açıklayıcı karma yöntem kullanılarak İstanbul'da özel bir kolejde eğitim gören 40 öğrenci üzerinden toplanmıştır. Bu öğrenciler, 52 öğrenci arasından Cambridge Üniversitesi PET testine göre seçilmiştir. Öntest öğrencileri, atandıktan sonra öğrenciler rastgele kontrol ve deney gruplarına yerleştirilmiştir. Uygulama (çerçeveli paragraflar) altı hafta boyunca katılımcılara verilmiştir. Bu sürenin sonunda son test atanmış ve testlerin karmaşıklık ve akıcılığı t-testi ile hesaplanmıştır. Nitel veriler, odak grup tartışmalarıyla toplanmıştır. Bu çalışmada sayısal istatistikler ve tanımlayıcı analiz kullanılmıştır. Bulgular: Bu çalışmanın sonucunda, çerçeveli paragrafların İngilizce eğitimi alan öğrencilerin dil performanslarındaki niteliğinin ve dildeki akıcılık performansının geliştirdiğini ortaya koymuştur. Ayrıca nitel verilerde yapılan betimsel analizin sonuçlarına göre öğrencilerin stres seviyelerini azaltarak, güven ve motivasyon vererek çerçeve paragrafların yazılarındaki olumlu etkilerine inandıklarını, onlara ne yazacakları konusunda fikir verdiklerini ve gramer bilgilerini geliştirdiklerini göstermiştir. Bu çalışmanın bulguları yazma stratejileri ile ilgili literatüre önemli bilgiler sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of this study was to examine the impact of the framed paragraphs on the complexity and fluency of EFL learners' language performance. Method: Using a mixed-method design, the data of the study were gathered from 40 students from a private college in Istanbul, Turkey. These participants were chosen based on a PET test by Cambridge University among 52 students. These 40 students were randomly placed in control and experimental groups, after assigning the pretest to students. The treatment (framed paragraphs) was assigned to participants for six weeks. After this period, a posttest was assigned and the complexity and fluency of the tests were calculated by t-test. The qualitative data were gathered by focus group discussions. Numerical statistics and descriptive analysis were used in this study. Results: The results of this study revealed that framed paragraphs improved the complexity and fluency performance of the EFL learners' language performance. Furthermore, the results of the descriptive analysis in qualitative data showed that students believed in the positive effects of framed paragraphs on their writing by decreasing their stress, giving them confidence and motivation, suggesting them ideas on what to write and also improving their grammatical knowledge.The findings of this study provide significant insights into the literature about writing strategies.