Brief social psychological interventions to reduce academic achievement gap
Akademik başarı farkını azaltmak için kısa sosyal psikolojik müdahaleler
- Tez No: 685448
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMIN KISBU SAKARYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Farklı sosyal gruplar arasındaki başarı farkı devam etmektedir. Birçok yapısal faktörün bu farka neden olduğunun bilinmesine rağmen, psikolojik süreçlerin de özellikle azınlık ve kadın öğrenciler arasında büyük bir rol oynadığı önerilmiştir. Akademik motivasyonu ve performansı engellediği gösterilen başlıca sosyal psikolojik bir fenomenin kişinin sosyal kimliğine ve aidiyetine karşı hissettiği bir tehdittir. Kısa Sosyal Psikolojik Müdahaleler (KSPM), dezavantajlı öğrencilerin akademik atıflarına ilişkin düşüncelerini, hislerini ve inanışlarını değiştirmeyi hedef alarak, kötü etkileri olan bu psikolojik açmazların başarılı bir şekilde ortadan kaldırması için önerilmişlerdir. Bu tezin amacı kısa sosyal psikolojik müdahalelerin ve uyarlanmış versiyonlarının kadın ve azınlık çocuklar ve gençler arasındaki başarı farkını azaltmaya yönelik etkilerini incelemektir. İkinci bölüm kırk randomize çalışmayı değer-olumlama, rol model, gelişim odaklı zihin ve sosyal-aidiyetlik müdahale yöntemlerinin öğrencilerin akademik çıktıları üzerindeki etkisine yoğunlaşarak sistemli bir şekilde incelemiştir. Etki büyüklüklerinin anlamlı bir şekilde çeşitlilik göstermesine rağmen, çalışmaların büyük çoğunluğu kısa sosyal psikolojik müdahalelerin ortaokuldan üniversite düzeyine kadar olan dezavantajlı öğrencilerin ders notları, görev performansları ve psikolojik çıktıları üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu göstermiştir. Bu bulgular kısa sosyal psikolojik yaklaşımların öğrencilerin performans farkını uygun maliyet ve sonuç temelinde anlamlı olarak düşürmekte önemli potansiyele sahip olduğunu önermektedir. Üçüncü bölüm, uyarlanmış değer-olumlama müdahalesinin farklı formlardaki kalıp yargı tehditleri takiben STEM alanlarındaki kadın öğrencilerin performansları üzerinde bir etkisi olup olmadığını ve cinsiyet grup özdeşleştirmenin bu müdahale yönteminin etkililiğini modere edip etmediğini araştırmaktadır. Birinci deneyde, özü hedef alan kalıp yargı tehditler koşulu altında, beklendiği üzere, öz-olumlama müdahalesine maruz bırakılan öğrenciler en yüksek performansa sahiptirler. Ancak grubu hedef alan kalıp yargı tehditler altında, hem öz-olumlama hem de grup-olumlama müdahale koşulunda olan öğrenciler için kontrol koşulundakilere kıyasla benzer sonuçlar bulunmuştur. İkinci deneyde ise, bir kadın öğrencinin kendi cinsiyet grubuyla ne derece özdeşleştiğinin grup olumlama müdahalesinin etkisini modere ettiği gösterilmiştir. Sonuçlar, araştırmacıları yaygın kalıp yargı tehditlere yönelik müdahaleleri tesis ederken tekdüze bir yaklaşımdan ziyade öze yönelik farklı yaklaşımları da dikkate almaları konusunda cesaretlendirmektedir. Dördüncü bölüm sosyal aidiyet müdahalesinin, ki ilk defa mülteci bağlamında dezavantajlı öğrencilerin aidiyet hissini yükselttiği ve akabinde akademik başarılarını yükselttiği de gösterilerek, taşınabilirliği ve uyarlanabilirliğini incelemektedir. 532 Suriyeli mülteci ve Türk orta okul öğrencilerinin olduğu iki randomize çalışmanın bulguları, özelleştirilmiş sosyal aidiyet müdahalesinin (birinci deneyde) mülteci öğrencilerin okul başarı potansiyellerini, performansa bağlı durum öz-saygılarını ve okulla özdeşleşmelerini, (ikinci deneyde ise) okuldaki sosyal aidiyetliklerini ve okula duydukları güveni arttırdığını göstermiştir. Bu çalışmadan elde edilen sonuçlar ileriki araştırmaların mülteci öğrencilerin karşılaştığı güçlüklere karşı akademik ve psikolojik refahlarını arttırmak için etkili müdahale yöntemlerini irdelemesini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Disparities in academic achievement between different social groups persist. Even though several structural factors are known to contribute to these gaps, psychological processes have been also suggested to play a major role, especially among minority or female students. A major social psychological phenomenon that has been shown to interfere with academic motivation and performance is one's feeling of threat to his/her social identity or sense of belonging. Brief Social Psychological Interventions (BSPIs) which aim to change the disadvantaged students' thoughts, feelings, and beliefs are suggested to successfully eliminate the detrimental effects of these psychological challenges. The objective of the present thesis was to examine the effectiveness of BSPIs and their customized versions in reducing academic achievement gap among female or minority children and youth. Chapter II systematically reviewed forty randomized trials that focused on the effect of values affirmation, role model, growth mindset, and social-belonging interventions on students' academic outcomes. Even though effect sizes greatly varied, majority of the studies indicated the positive impact of interventions on grades, task performance, and psychological outcomes of disadvantaged students attending middle school to college. Findings suggested that BSPIs constitute a promising cost- and outcome-effective way of reducing academic achievement gaps. Chapter III examined if an adapted version of self-affirmation intervention following a multi-threat framework can enhance the mental task performance of female college students under stereotype threat and whether gender group identification moderates the effectiveness of this adapted intervention. In experiment 1, under self-as-target stereotype threat, as expected, students who were exposed to the self-affirmation intervention had the highest task performance. However, under group-as-target stereotype threat, similar performances of the students in both the self-affirmation and group-affirmation conditions compared to control condition were found. In experiment 2, it is shown that the extent a female student was identified with her gender group moderated the effectiveness of the group-affirmation intervention. Results encourage researchers to consider different understandings of self while instituting common stereotype threat interventions rather than taking a uniform approach. Chapter IV investigated the transportability and adaptability of the social belonging intervention that has been shown to increase the sense of belonging of disadvantaged students and, in turn, increase their academic achievement, to the refugee context for the first time. Findings of two randomized experiments with 532 Syrian refugee and Turkish middle-school students showed that the customized social belonging intervention enhanced refugee students' potential to succeed in school, performance state self-esteem and identification with school (in the first experiment) and social belonging in school and school trust (in the second experiment). Results of this study encourage further research to explore effective interventions to ease the academic and related psychological difficulties faced by refugee students.