Evaluating an English language teacher education program in Kazakhstan
Kazakistan'da bir İngilizce öğretmenliği eğitim programının değerlendirilmesi
- Tez No: 685478
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL ÇAKIR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
Bu çalışmanın temel amacı bir Kazakistan üniversitesinde lisans düzeyinde bir İngilizce Öğretmenliği Programını (İÖP) değerlendirmektir. Bu amaçla, mevcut çalışma, İÖP'nin öğrenciler, öğretim görevlileri ve mezunlar tarafından algılanan güçlü ve zayıf noktalarını belirlemeyi hedeflemektedir. Ayrıca, İÖP'nin geliştirilmesi için öğrencilerin, öğretim görevlilerinin, ve mezunların önerilerini almayı amaçlamaktadır. Bunların dışında, İÖP'nin programdaki öğretmen adaylarının beklentilerini ne ölçüde karşıladığını belirlemek de amaçlamaktadır. Son olarak, çalışma öğrencilerin dilsel, pedagojik, ve yönetsel edinçlerine yönelik derslerin dağılımı açısından iki örnek müfredatı inceleyerek Türkiye ve Kazakistan'daki İÖP'ler arasındaki benzerlikleri ve farklılıkları keşfetmeyi amaçlamaktadır. Araştırmada Peacock (2009) Değerlendirme Modeli kullanılmış, veriler; öğrenci anketi, öğretmen anketi, mezun anketi, öğrenci görüşmeleri, öğrenci kompozisyonları, öğretmen görüşmeleri, mezun görüşmeleri, ve doküman analizi yoluyla toplanmıştır. Çalışmaya 88 üçüncü ve dördüncü sınıf öğrencisi, 19 öğretim görevlisi ve 21 mezun katılmıştır. Çalışma, Kazakistan İÖP'nin öğrenciler, eğitmenler, ve mezunlar tarafından algılanan çeşitli güçlü noktalarını belirlemiştir. Sonuçlar, İÖP'nin açıkça ifade edilmiş bir felsefeye, nitelikli öğretmenlere, ve öğretmen yetiştirmek ve öğrencilerin dil becerilerini geliştirmek için etkili bileşenlere sahip olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca, öğrencilere hareketlilik programı sağlandığı tespit edilmiştir. Öte yandan, programın öğrenciler, öğretim elemanları ve mezunlar tarafından algılanan zayıf yönleri olarak, seçmeli derslerin olmaması ve özelleştirilmiş öğretim olanaklarının olmaması olarak belirlenmiştir. Öğretim ve dil becerisi bileşenleri nin etkili olduğu belirtilmiş, ancak öğrencilerin öğretme ve dil becerilerine yönelik derslere ayrılan saatlerin yetersizliği aktarılmıştır. İÖP'nin bir diğer zayıf noktası da farklı dil seviyelerindeki öğrenciler için yeterince etkili olmaması ve programda eğitim dili İngilizce olmayan bazı gereksiz derslerin yer almasıdır. İÖP'nin güçlü ve zayıf yönleriyle ilgili olarak öğrenciler, öğretim elemanları, ve mezunların programın iyileştirilmesine yönelik önerileri; daha çok metodoloji dersinin eklenmesi ve öğrencilerin dil ve öğretim becerilerine yönelik derslerin saatlerinin artırılması, öğretmenlik mesleği ile ilgili daha fazla seçmeli ders eklenmesi, bazı derslerin kaldırılması, ve anadili İngilizce olan öğretmenlerin işe alınması şeklinde olmuştur. Genel olarak, çalışmanın sonuçları, İÖP'nin öğrencilerin beklentilerini kısmen karşıladığını göstermektedir. Çalışma ayrıca pedagojik, dilsel ve yönetsel edinçlere yönelik derslerin dağılımı açısından Kazakistan ve Türkiye'deki üniversiteler arasındaki benzerlikleri ve farklılıkları tespit etmiştir. Her iki müfredat, öğrencilerin dil edincini ele alan derslerin bulunması açısından benzerdir. Ancak bulgular, Türkiye'deki İÖP'nin, özellikle İngilizce öğretim metodolojisi dersleri açısından, Kazakistan'daki İÖP'ye göre öğretmen adaylarının pedagojik edincine yönelik çok daha fazla ders sunduğunu göstermektedir. Son olarak, katılımcılarda; sadece öğretmenlik derslerine yönelik değil, eğitim süresine, mezun olduktan sonra kazanılan niteliklere, mezunların çalışabilecekleri okul türlerine, mezuniyet için gereken toplam kredi sayısına, kariyer beklentilerine, ve staj süresine yönelik iki farklı tutumun olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study mainly aims to evaluate an undergraduate English Language Teacher Education Program (UELTEP) in Kazakhstani University. To this aim, the current study intends to identify the strong and the weak points of an already existing undergraduate ELT program as perceived by the students, instructors, and alumni. Furthermore, it seeks to obtain students', instructors', and alumni's suggestions for the development of the UELTEP. Apart from this, it aims to determine the extent to which the program fulfills the expectations of the student teachers of the UELTEP. Finally, the study seeks to explore the similarities and differences between the UELTEPs in Turkey and Kazakhstan by examining two sample curricula from each context in terms of the distribution of courses addressing students' linguistic, pedagogic, and managerial competences. Peacock's (2009) Evaluation Model was adopted in the study and the data were collected through a student questionnaire, a teacher questionnaire, an alumnus questionnaire, student interviews, student essays, teacher interviews, alumnus interviews, and document analysis. 88 junior and senior ELT students, 19 instructors, and 21 alumni participated in the study. The study has identified various strong points of the UELTEP in Kazakhstan as perceived by students, instructors, and alumni. The results revealed that the UELTEP has a clearly stated philosophy, qualified teachers, effective components for producing teachers, and effective components for developing students' language skills. Moreover, it provides students with a mobility program. On the other hand, the study identified the weaknesses of the program perceived by students, instructors, and alumni as lack of elective courses, and lack of specialized teaching facilities. Even though the teaching and language skill components are effective, the hours allocated to courses addressing students' teaching and language skills are insufficient. Another weak point of the UELTEP is that different language levels of students are not addressed effectively enough, and the UELTEP includes some unnecessary courses that are not taught in English. In relation to the strong and the weak points of the UELTEP, the students, the instructors, and the alumni provided some recommendations for the betterment of the program such as adding more methodology courses, increasing the hours of the courses that address students' language and teaching skills, adding more elective courses that are related to a teaching profession, removing some of the courses, and recruiting native speaker teachers. Overall, the results of the study indicate that the UELTEP partially fulfills the students' expectations. The study has also identified the similarities and differences between universities in Kazakhstan and Turkey in terms of distribution of the courses addressing pedagogic, linguistic and managerial competences. The amount is somewhat similar in terms of the courses addressing students' linguistic competence in both curricula. However, the findings indicate that the UELTEP in Turkey offers much more courses addressing pedagogic competence of prospective teachers than the UELTEP in Kazakhstan, especially in terms of English language teaching methodology courses. Finally, two different attitudes not only towards teaching courses, but also towards the length of education, the qualification awarded after graduation, the school types graduates can work at, the total number of credits needed for graduation, career prospects, and practicum length were revealed.