Mide kanseri ve e-kaderin (CDH1) geni polimorfizmleri arasındaki ilişki
The relationship between stomach cancer and e-cadherin (CDH1) gene polymophisms
- Tez No: 685531
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NECAT ALMALI, DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEHRA KAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Mide kanseri tüm dünyada yaygın görülen bir kanser olmakla beraber ülkemizde en sık görülen 6. kanser türüdür ve Türkiye'nin özellikle Doğu Anadolu bölgesinde sık görülmektedir. CDH1 geni hemen hemen tüm epitel dokularda ifade olan bir adezyon protein olan E-kaderin glikoproteinini kodlar. CDH1 polimorfizmleri ile mide kanseri arasındaki ilişki üzerine literatürde Türkiye dışında diğer bazı toplumlarda araştırmalar yapılmıştır. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'nin Doğu Anadolu Bölgesinde mide kanserli hastalar ve sağlıklı kontroller arasında CDH1 polimorfizmlerinin (rs16260, rs13689, rs9929218) allel/genotip frekanslarını belirlemek ve mide kanseri yatkınlığı ile ilişkisini araştırmaktır. Literatürde rs13689 ve rs9929218 için mide kanserinde çalışmaya rastlanılmamış olup, rs16260 için ise mide kanserinde Türkiye'de hiç çalışma yapılmamıştır. Bu çalışma 2019-2021 yılları arasında 105 hasta ve 105 sağlıklı kontrol grubu üzerinde gerçekleştirilmiştir. Polimorfizmlerin genotiplemesi gerçek zamanlı polimeraz zincir reaksiyonunun (qPZR) kullanılarak TaqMan Assay yöntemiyle yapılmış ve sonuçlar istatistiksel analizler yapılarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Although gastric cancer is a common cancer all over the world, it is the 6th most common cancer type in our country and is frequently seen in the eastern anatolia region of Turkey. The CDH1 gene encodes the E-cadherin glycoprotein, an adhesion protein expressed in almost all epithelial tissues. There have been studies in the literature on the relationship between CDH1 polymorphisms and gastric cancer in some societies other than Turkey. The aim of this study was to determine the allele/genotype frequencies of CDH1 polymorphisms (rs16260, rs13689, rs9929218) and to investigate their relationship with gastric cancer susceptibility among gastric cancer patients and healthy controls in the Eastern Anatolia Region of Turkey. In the literature, no study has been found in gastric cancer for rs13689 and rs9929218, and no studies have been conducted in Turkey for rs16260 in gastric cancer. This study was carried out on 105 patients and 105 healthy control groups between 2019-2021. Genotyping of polymorphs was done by TaqMan Assay method using real-time polymerase chain reaction (qPCR) and the results were determined by statistical analysis.