Modern vatandaşlığın inşa süreci
The construction process of modern citizenship
  1. Tez No: 685540
  2. Yazar: BAVER KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞULE ŞAHİN CEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada modern vatandaşlığın inşa süreci incelendi. Modern vatandaşlığın hangi süreçler sonunda ortaya çıktığı ve hangi zemin üzerine inşa edildiği ele alınarak inşa sürecinin doğurduğu sorunlar ele alındı. Vatandaşlık kavramının, doğduğu Antik Yunan kent devletlerinden itibaren bir imtiyaz olarak ele alındığı ve kişiler ile kişilerin yaşadıkları siyasal birlik arasında hak ve sorumluluk ilişkisi kurmaya çalışarak oluşturulduğu açıklandı. Modern vatandaşlığın inşa süreci ile beraber, temel hak ve özgürlüklerin imtiyaz olarak vatandaşlığa özgülendiği görüldü. Evrensel niteliği haiz temel hak ve özgürlüklerin yerel siyasi birliklerin inisiyatifine bırakılmasından doğan sorunlar ele alınarak, bu sorunları çözme girişimi açıklandı. Ancak bu çözüm girişiminin işlevsellikten uzak olduğu, modern vatandaşlığın yapısı gereği de işlevsellik kazanmasının mümkün olmadığı görüldü.
Özet (Çeviri)
In this study, the construction process of modern citizenship was examined. The problems caused by the construction process of the modern citizenship were discussed by considering the constitutive periods in which modern citizenship emerged and on which ground it was built. It has been explained that the concept of citizenship has been handled as a privilege since the Ancient Greek city-states, when the concept first emerged, and it was created by trying to establish a relationship of rights and duties between individuals and the political union they live in. With the construction process of modern citizenship, it was seen that fundamental rights and freedoms were reserved for citizenship as a privilege. The problems arising from leaving the fundamental rights and freedoms of universal nature to the initiative of local political unions were discussed and an attempt to solve these problems was proposed. However, it was seen that this solution attempt was far from functionality and it was not possible to obtain functionality due to the nature of modern citizenship.