Zihinsel engelli adölesanlarda menstrüasyon yönetimi: Bakım verici perspektifi
Menstruation management mentally disabled adolescents: Caregiver perspective
- Tez No: 685580
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA KUĞUOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ BEHİCE EKİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Profesyonel kişilerin yardımına ihtiyaç duyan bu gruptaki adölesanları ve bakım vericileri belirlemek, bu kişilerin menstrüasyon yönetimine ilişkin öz bakım becerilerini değerlendirmek, menstrüel sorunlar ile ilişkili neye ihtiyaç duyduklarını ortaya çıkarmak hemşireler için oldukça önemlidir. Bu çalışmanın amacı; zihinsel engeli olan adölesanların menstrüasyon yönetimindeki bakım verici perspektifini değerlendirmektir. Bu çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden fenomenolojik yaklaşım kullanılmıştır ve bakım vericiler ile derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Çalışma evreni; Ekim 2019- Mart 2020 tarihleri arasında Yalova ilindeki İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı özel eğitim-uygulama okullarında ve özel rehabilitasyon merkezlerinde eğitim-öğretime devam eden zihinsel engeli olan kız adölesanlara bakım veren 147 bakım vericiden, örneklemi ise; örneklem kriterlerine uyan, katılıma gönüllü, zihinsel engeli olan kız adölesanlara bakım veren 80 bakım vericiden oluşmuştur. Veri analizi lisanslı NVİVO 12 programı ile temalar oluşturularak yapılmıştır. Zihinsel engellilik derecesi azaldıkça bakım vericilerin menstrüasyona yönelik duygularının daha olumlu olduğu ve menstrüasyon süresini yönetmek için adölesanlar ile daha kaliteli iletişim kurdukları görülmüştür. Bakım vericilerin menstrüasyon yönetimi için ulaşabildikleri destek kaynaklarının sınırlı olduğu ve menstrüasyon dönemini yönetebilmek için destek ve yardıma ihtiyaç duydukları araştırmamızda ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
It is important for nurses to identify the adolescents and caregivers in this group who need the help of professionals, assess their self-care ability concerning menstruation management and ascertain what they need in connection with menstruation matters. The purpose of this study is to assess the caregiver perspective on menstruation management of mentally disabled adolescents. In this study, phenomenological approach, one of the qualitative research methods, was used and in-depth interviews were conducted with caregivers. The study target population was comprised of 147 caregivers providing care to mentally disabled female adolescents continuing their education at private education-application schools and rehabilitation centers under the Provincial Ministry of National Education in Yalova province between October 2019 and March 2020 and the sample was comprised of 80 caregivers providing care to mentally disabled female adolescents, who matched the sampling criteria and volunteered to participate in the study. The data was analyzed by creating themes with the licensed NVIVO 12 program. It was observed that as the degree of mental disability decreased the feelings of caregivers about menstruation became more positive and they established better quality communication with adolescents to manage the menstruation period. It became apparent during the course of our study that caregivers have limited sources of support they can access concerning menstruation management and they need support and assistance to manage the menstruation period.