Açık kalp cerrahisi uygulanan kapak hastalarında cross klemp süresinin renal akıma bağlı GFR ve kreatinin değerleri üzerine etkisi
Effect of cross clamp duration on GFR and creatinine values due to renal flow in valve pati̇ents undergoing open heart surgery
  1. Tez No: 685579
  2. Yazar: SİMGE CANBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL TÜRKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Perfüzyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Açık kalp cerrahisinde başarılı klinik sonuçlar elde edebilmek için önemli konulardan biri de; ortaya çıkabilecek organ reperfüzyon hasarının önüne geçilmesidir. Günümüzde kalp cerrahisi yapılan hastalarda gelişen akut ve kronik böbrek yetmezliği, ameliyat sonrası hastalık oranı ile ölüm hızını büyük ölçüde etkilemektedir. Bu hastalarda klinik olarak önemli böbrek fonksiyon bozukluğu gelişimi nispeten nadir olmakla birlikte daha hafif renal fonksiyon bozukluğu gelişimi sık karşılaşılan bir durumdur. Bu çalışma İstanbul Medipol Mega Üniversitesi Hastanesi'nde Açık kalp cerrahisi uygulanan cross kelmp süresi 90 dakika altı (grup1 ) (n˭25) ve 90 dakika üzeri (grup 2) (n˭25) hastalar dâhil edilerek toplamda 50 hasta üzerinde incelenmiştir. Bunun için iki grubun renal akıma bağlı GFR ve kreatinin değerlerinin preoperatif ve postoperatif dönemde grup içi ve gruplar arası sonuçları karşılaştırılmıştır. Cross süresi sınıflarına göre pompa süresi (dk.), pompa idrar (ml/saat), entübasyon süresi (saat) ve YB yatış süresi (saat) açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık tespit edilmiştir (p90 dk. olanların pompa süresi (dk.), pompa idrar miktarı (ml/saat), entübasyon süresi (saat) ve YB yatış süresi (saat), cross süresi
Özet (Çeviri)
In order to achieve successful clinical results in open heart surgery, one of the important issues is to prevent organ reperfusion damage that may occur. Acute and chronic kidney failure, which develops in patients undergoing heart surgery today, greatly affects the rate of disease and death after surgery. Although the development of clinically significant renal dysfunction is relatively rare in these patients, the development of milder renal dysfunction is a common condition.This study examined 50 patients in total, including six (group1 ) (n25) and over 90 minutes ( group 2) (n25) patients in Cross kelmp duration 90 minutes who underwent open heart surgery at Medipol Mega University Hospital in Istanbul. For this reason, intra-group and inter-group results of GFR and creatinine values due to renal flow of the two groups were compared in the preoperative and postoperative period. Pump time according to Cross time classes (min.), statistically significant differences were found in terms of pump urine (ml/H), intubation time (H) and duration of hospitalization of IC (h) (p90 min. pump time (min.), pump urine amount (ml/H), intubation time (H) and YB hospitalization time (H), cross time