Sınır durum kişilik bozukluğu olan hastalarda beden imgesinin değerlendirilmesi
Evaluation of body image in patients with borderline personality disorder
- Tez No: 685594
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANA AKSOY POYRAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Sınır Durum Kişilik Bozukluğu (SKB) hastalarında beden imgesinin sağlıklı kişilere göre bozuk olup olmadığını ve eşlik eden Yeme Bozukluğu (YB) belirtilerinin ve Çocukluk Çağı Travmaları (ÇÇT) öyküsünün beden imgesi bozukluğu ile ilişkisini araştırdık. Ayrıca, SKB hastalarında Kendine Zarar Verme Davranışı (KZVD) ile beden imgesi arasındaki bağlantıyı inceledik. Yöntem: Çalışmamıza DSM-5'e göre SKB tanısı almış, psikiyatrik bir ektanısı olmayan ve beden imgesini bozabilecek tıbbi bir hastalığı bulunmayan 40 kadın hasta ile hasta grubuyla benzer sosyodemografik özelliklere sahip 40 sağlıklı kadın kontrol grubu olarak dahil edilmiştir. Çok Yönlü Beden-Self İlişkileri Ölçeği (ÇYBSİÖ), Kendine Zarar Verme Davranışı Değerlendirme Envanteri (KZVDDE), Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği (ÇÇTÖ) ve Yeme Tutumu Testi-40 (YTT-40) katılımcılar tarafından doldurulmuştur. Bulgular: Hastaların ÇYBSİÖ toplam ve tüm alt ölçek ortalama puanları kontrol grubundakinden anlamlı olarak daha düşüktü. ÇÇTÖ duygusal ihmal ve ÇYBSİÖ fiziksel yeterlik yönelimi, ÇÇTÖ fiziksel ihmal ve ÇYBSİÖ görünüş yönelimi, ÇÇTÖ cinsel istismar ve ÇYBSİÖ Beden Alanlarından Doyum alt ölçekleri puanları arasında negatif yönde istatiksel olarak anlamlı korelasyonlar olduğu saptandı (p0,05). Sonuç: SKB hastalarında beden imgesi sağlıklı kontrollere göre bozuktur. SKB hastalarında beden imgesi bozuklukları ile ÇÇT bağlantıldır. Beden imgesi bozukluğu ile KZVD'nın başlangıç yaşı SKB hastalarında KZVD'nın şiddetini öngörmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: We have investigated body image disturbance (BID) in patients with Borderline Personality Disorder (BPD) compared to healthy participants; and the relation between BID and concomitant symptoms of eating disorder (ED) or a history of childhood trauma (CT). Additionally, we have analyzed the relation between self-harm behaviour (SHB) and body image, in patients with BPD. Material and Method: 40 female patients diagnosed with BPD in accordance with DSM-5 criteria who had no additional psychiatric diagnoses and medical disease that can disturb the body image, and 40 healthy women who had similar sociedemographic features were included in our research. The participants filled out Multidimensional Body-Self Relations Questionnaire (MBSRQ), Inventory of Statements About Self-injury (ISAS), Childhood Trauma Questionnaire (CTQ) and Eating Attitudes Test-40 (EAT-40). Results: MBSRQ total and all MBSRQ Subscales average scores were significantly lower in the BPD group. Statistically significant negative correlations were found between: Emotional Neglect and Physical Orientation; Physical Neglect and Appearance Orientation; Sexual Abuse and Body Areas Satisfaction in the BPD group (p0.05). Conclusion: BIDs were significantly higher in patients with BPD compared to healthy controls. BIDs were associated with histories of CTs. We found that BİD and age of self-injury onset predicted the severity of SHB in patients with BPD.