Akut apandisitte laparoskopik sınıflamanın öngörülmesini sağlayabilecek yeni skorlama sisteminin prospektif olarak değerlendirilmesi
Prospective evaluation of a novel scoring system for acute appendicitis for pre-determining laparoscopic grade
- Tez No: 685597
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ZAFER SABUNCUOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Akut Apandisitte Laparoskopik Sınıflamanın Öngörülmesini Sağlayabilecek Yeni Skorlama Sisteminin Prospektif Olarak Değerlendirilmesi Amaç: Bu çalışma akut apandisit tanısıyla acil servise başvuran hastaların komplike – non-komplike apandisit ayrımının fizik muayene ve laboratuvar bulguları ile yapılabilmesini sağlayacak bir skorlama sistemi geliştirmek amacıyla tasarlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Eylül 2020 – Temmuz 2021 tarihleri arasında akut apandisit tanısıyla acil servise başvuran hastaların laboratuvar sonuçları ve muayene bulguları önceden oluşturulmuş bir veri tabanına kaydedilerek, bu bulguların intraoperatif apandisit görünümü 5 kategoriden oluşan grade grupları olarak değerlendirilip kaydedilmiş ve veriler prospektif olarak değerlendirilmiştir. İstatistiksel olarak komplike apandisit ile ilişkili olarak bulunan parametreler çoklu değişken lojistik regresyon analizine alınarak skorlama sistemi oluşturulmuştur. Çalışmaya 85 hasta dahil edilmiştir ve ortalama yaşları 38,21±16,82 olarak saptanmıştır. Hastaların demografik özellikleri, ameliyat öncesinde ateş, iştahsızlık, bulantı kusma, ağrının yeri, muayene bulgusu, WBC, NE %, NE/LY oranı, CRP, LDH, Total Bilirubin değerleri analiz edilmiştir. Veriler niteliklerine göre Kolmogorov Smirnov, Levene's, T testi, Mann-Whitney, ANOVA, Kruskal Wallis, Ki kare, ROC analizi ile değerlendirilmiş, istatistiksel olarak komplike apandisit ile ilişkili olarak bulunan parametreler çoklu değişken lojistik regresyon analizine alınarak skorlama sistemi oluşturulmuştur. Bulgular: Klinik inceleme sonucunda toplam 85 hasta akut apandisit tanısıyla çalışmaya dahil edilmiştir. Bu hastaların 26'sının (%30,6) komplike, 59'unun (%69,4) non-komplike apandisiti, 19'u (%22,4) ek hastalığı mevcuttu. Klinik ve laboratuvar bulgularına dayanarak Cinsiyet, Muayene bulgusu, Sağ alt kadran ağrısı, Ağrının yer değiştirmesi, WBC, NE/LY, NE%, CRP ve Total Bilirubini içeren bir model oluşturuldu. Maksimum skorun 11 olduğu bir skorlama sistemi oluşturuldu.
Özet (Çeviri)
Prospective Evaluation of a Novel Scoring System for Acute Appendicitis for Pre-determining Laparoscopic Grade Objectıve: This study was designed to evaluate a novel scoring system for discriminating complicated appendicitis from non-complicated appendicitis by using physical examination and laboratory tests in patients admitted to emergency room. Patıents and Methods: The study population consists of patients admitted to E.R. diagnosed with acute appendicitis from September 2020 to July 2021. All data obtained was recorded to a predetermined database. Prospectively physical examination and laboratory findings were compared to laparoscopic grading system results obtained intraoperatively. A total of 85 patients were included, average age calculated was 38,21±16,82. Patient demographics, preoperative fever, anorexia, nausea, vomiting, pain localisation, physical examination finding, WBC, NE%, NLR, CRP, LDH, Total Bilirubin findings were evaluated. Data was evaluated statistically according to related parameters by using Kolmogorov-Smirnov, Levene's, T-test, Mann-Whitney, ANOVA, Kruskal Wallis, chi-square, ROC analysis and features associated with complicated appendicitis were included in multivariable logistic regression analyses and transformed into a scoring system. Results: Based on clinical evaluation a total of 85 patients were included. 26 (30,6%) of the patients had complicated, 59 (69,4%) had non-complicated appendicitis and 19 (22,4%) had comorbidities. Evaluating clinical and laboratory findings a model was designed containing Gender, Physical examination finding, Right lower quadrant pain, Pain relocalization, WBC, NLR, NE%, CRP and Total Bilirubin counts. A scoring system was constructed, with a possible maximum score of 11.