An Elastic plastic shell finite element
Bir elastik plastik kabuk sonlu elemanı
- Tez No: 68567
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALUK DARENDELİLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖZ ELASTİK-PLASTİK BİR KABUK SONLU ELEMAN TURGUT, Ahmet Yüksek Lisans Tezi, Makina Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Haluk DARENDELİLER Ortak Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Süha ORAL Nisan 1997, 118 sayfa Bu tezde, büyük elastik-plastik şekil değiştirmelerin analizi için bir kabuk sonlu eleman geliştirilmiştir. Bu yöntem, yenilemeli Lagrange formülasyonuna ve kabuk teorisine dayanmaktadır. Malzemenin izotropik ve hız değişikliklerine duyarsız olduğu ve İ2-akma prensibine uyduğu varsayılmıştır. Sistem denklemleri virtuel iş prensibi kullanılarak elde edilmiş ve lineer olmayan bütün terimler formülasyona dahil edilmiştir. Onbeş düğüm noktası değişkeni olan bir kabuk üçgen eleman kullanılmıştır. Örnek çözümler elde etmek amacıyla çeşitli deneyler yapılmıştır. Yazılan bilgisayar programı ile elde edilen sonuçların deneysel bulgularla iyi bir uyum içinde olduğu görülmüştür. Anahtar Kelimeler : Sonlu Elemanlar Yöntemi, Üçgen Kabuk Elemanı, Elastik-Plastik Şekil Değiştirme. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT AN ELASTIC-PLASTIC SHELL FINITE ELEMENT TURGUT, Ahmet M. Sc., Department of Mechanical Engineering Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Haluk DARENDELİLER Co- Supervisor : Prof. Dr. Süha ORAL April 1997, HSpages in this thesis, a shell finite element is deveîoped to analyze large elastic-plastic deformations. The method is based on updated Lagrangian type fornıulation and shell theory. Material is assumed to be isotropic and rate insensitive which obeys J2 - flow rule. Work hardening characteristic of material is considered. The governing equations are derived by using virtual work principle and ali nonlinear ternıs are included. A triangular shell element with fifteen degrees-of-freedom is used. Several experiments are carried out to obtain sample solutions. A finite element program is deveîoped and obtained results are in good agreement with experimental findings. Keywords : Finite Element Method, Triangular Shell Element, Elastic-Plastic Deformation. iii