Farklı yaş kategorilerindeki erkek ve bayan hentbolcülerin fiziksel özellikleri, kaygı düzeyleri ve müsabaka performanslarının analizi
Analysis of physical characteristics, anxiety level and match performance of male and female handball players at different age categories
  1. Tez No: 69150
  2. Yazar: KENAN SİVRİKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR SEVİM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
119 ÖZET Bu çalışmanın amacı 1996 - 1997 sezonunda, Türkiye Şampiyonalarına katılan yıldız, genç ve büyük kategorilerindeki erkek ve bayan hentbolcülerin fiziksel özellikleri ve kaygı düzeylerinin ölçülmesi ve teknik performanslarının analiz edilmesidir. Farklı kategorilerdeki 20 erkek ve15 bayan hentbol takımının 69 maçı videoya kaydedilerek izlendi. Ayrıca, kalecilerde 29 erkek ve 23 bayan; oyuncularda 169 erkek ve 125 bayan hentbolcünün boy uzunluğu, vücut ağırlığı ve kaygı düzeyleri belirlendi. Gözlemle elde edilen verilerin istatistiksel analizlerinde Kruskall-Wallis ve Mann Whitney-U testleri kullanılırken, ölçümlerle elde edilen parametrik verilerde ise çift yönlü varyans analizleri yapılmıştır. Bu çalışmanın sonuçları cinsiyet ve kategori faktörüne bağlı antrenman yaşının, vücut ağırlığının ve boy uzunluğunun kaleci ve oyuncularda değiştiğini göstermiştir. Teknik etkinlik yüzdesi kalecilerde cinsiyet ve oyuncularda kategori faktörüne göre farklılaşmaktadır. Oyuncularda altı metre gol, assist, aut, blok, golle sonuçlanmayan hızlı hücum, iki dakika, kalecinin kurtardığı top, sarı kart ve durumluluk kaygı değişkenleri kategoriye bağlı değişim gösterirken; hücum faul, toplam atak, toplam hata ve sürekli kaygı değişkenleri cinsiyet faktörünün etkisi altında değişmektedir. Farklı düzeydeki erkek ve bayan hentbolcülerin fiziksel, motorik, psikolik özeliklerinin teknik performansa olan etkisinin araştırılması yetenekli sporcuların ve antrenman stratejileri ve takım taktiklerinin belirlenmesinde yararlı olabilir.
Özet (Çeviri)
120 SUMMARY The purpose of this study is to determine physical characteristics and anxiety level of male and female handball players in different categories and to analyze their technical performance during Turkish National Championship of 1997. Totally 69 matches of 20 male and 15 female teams were recorded and analyzed in video. In addition, body weight, height and anxiety level of 29 male and 15 female goalkeepers and 169 male and 125 female field players were determined with respect to their categories and sex factors. In statistical analyzes of non-parametric data, Kruskall-Wallis and Mann Whitney-U tests were used, while two-way ANOVA was done in parametric data. This study showed that sex and category factors had effect on training experience, body weight and height in goalkeepers and field players. Technical efficiency were differentiated depending on sex factors in goalkeepers and category factors in field players. Points scored from six meters, assist, outs, block, unsuccesfull fast breaks, suspension, unsuccessful goal attempts, yellow card, state anxiety of field players were differentiated depending on category factors, while number of attacking fault, total attacks, total fault and trait anxiety were under effect of sex factor. It appears that understanding of physical, motor and psychological traits' effects the technical performance of handball players in different categories and sex is not the only important factor for the assessment of the players handball talent, but also for determination of the training strategy and team tactics.