Turkish as a grammaticalized language: The effect of factivity alternation and certainty on theory of mind understanding
Gramerleşmiş bir dil olarak Türkçe: Olgusallık değişiminin ve kesinlik ifadelerinin zihin kuramı becerisine etkisi
- Tez No: 685707
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HANDE ILGAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Dil ve sosyo-bilişsel beceriler arasındaki ilişkiyi araştıran çalışmaların çoğu, Batı kültürlerinden katılımcılar için tasarlanmış ve yürütülmüştür (Milligan ve diğerleri, 2007). Son zamanlarda, kültürel-dilsel nüanslar ve sosyal anlayış arasındaki ilişkiyi incelemeye yönelik çalışmalar yapılmaya başlanmıştır (Choi, 2006; Matsui, Yamamoto & McCagg, 2006). Japonca, Korece veya Türkçe gibi dillerde bulunan birçok dilsel özellik, bu dillerin sözdizimsel karmaşıklığının ayrılmaz bir parçasıdır ve gerçekliğe veya başkalarının önermelerine yönelik epistemik duruşları ifade eder. Mevcut tez, anadili Türkçe olan yetişkinlerin, dilbilgisel yapıya dayalı önermelerin kesinliğine karşı duyarlılıklarını ve bu duyarlılıklarının Zihin Kuramı (ZK) becerileriyle ilişkili olup olmadığını araştıran iki çalışmayı içermektedir. Sonuçlar, Türkçe konuşanların (a) olgusallık değişimine, yani bilmek fiilinin dilbilgisel çerçevesine dayalı olarak farklı düzeylerde epistemik kesinlik sergilemesine (Çalışmalar 1 & 2) (b) morfolojik kesinlik bildirme eklerine duyarlı olduklarını göstermiştir (Çalışma 2). Bununla birlikte, katılımcıların epistemik kesinliğe duyarlılıkları ile Faux Pas görevi tarafından değerlendirilen ZK becerileri (Çalışma 1 & 2) ve epistemik önyargıları (Çalışma 1) arasında ilişki bulunmamıştır. Sonuçların, özellikle daha genç bireylerle yapılacak gelecekteki çalışmalara katkısı tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The majority of studies investigating the relation between language and socio- cognitive understanding have been designed for and carried out with participants from Western cultures (Milligan et al., 2007). Recently, there is emerging interest in studying the relation between cultural-linguistic nuances and social understanding (Choi, 2006; Matsui, Yamamoto & McCagg, 2006). Many linguistic features found in languages such as Japanese, Korean, or Turkish are integral to the syntactic complexity of these languages and express epistemic stances towards reality or others' propositions. The current thesis included two studies investigating adult native Turkish speakers' sensitivity to the certainty of propositions based on grammatical structure and whether their sensitivity is related to their theory of mind abilities. The results showed that Turkish speakers are sensitive to (a) factivity alternation, meaning they display different levels of epistemic certainty based on the grammatical framing of the verb to know (Studies 1 & 2) (b) morphological certainty markers (Study 2). However, participants' sensitivity to epistemic certainty was unrelated to ToM abilities as assessed by the Faux Pas task (Study 1 & 2), and epistemic bias as assessed by the Contamination Task (Study 1). The results are discussed with their implications, especially for future work with younger samples.