A historical analysis of two American women's travel to Ankara during the 1950s: Mutual understanding, transition and culture in Ankara
1950'lerde iki Amerikalı kadının Ankara'ya seyahatinin tarihsel bir analizi: Ankara'da karşılıklı bir anlayış, geçiş ve kültür
- Tez No: 685708
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KENNETH WEISBRODE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu tezin amacı, Türkiye ile Amerika Birleşik Devletleri arasındaki karşılıklı ilginin artması sonucu Ankara'da özellikle sosyal ve eğitim hayatında yaşanan kültürel dönüşümleri, ağırlıklı olarak 1950'lerde Ankara'yı ziyaret eden iki Amerikalı kadının bıraktığı iki seyahat hesabına odaklanarak incelemektir. Lucile Saunders McDonald ve Elizabeth McNeill Leicester'ın kitapları, bu alanlardaki tarihi dokunuşları izlemek için birincil araçlardır. Her iki kadın da Türk toplumunda gördükleri ve bunları nasıl algıladıklarına dair izlenimleriyle Ankara'nın belirli özelliklerini tanıtmışlardır. Türk toplumu, geleneksel toplumdan modern topluma geçiş, Amerikan ve Türk halkının çeşitli alanlarda karşılıklı anlayışına ilişkin bu gözlemleri analiz etmek için; 1950'lerde kadının değişen rolü de bu tezde farklılık ve değişimin belirgin bir şekilde görünmesini sağlayan önemli konulardan biri olarak ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to examine the cultural transformations in Ankara, especially in social and educational life resulting from the increase in the mutual interest between Turkey and the United States, by mainly focusing on the two travel accounts left by two American women who visited Ankara in the 1950s. The accounts by Lucile Saunders McDonald and Elizabeth McNeill Leicester are primary instruments to track the historical touches in these areas. Both women introduced specific characteristics of Ankara with their impression of what they saw and how they perceived it. The transition of traditional society to a modern one, the mutual understanding between the American and Turkish people in various areas, are paid attention to analyze these observations about Turkish culture. The changing role of women in the 1950s is also addressed as one of the significant subjects that enable the difference and change to be seen prominently in this thesis.