Kendi kendine liderliğin iş performansına ve işten ayrılma niyetine etkisinde psikolojik güçlendirmenin aracı rolü
The mediating role of psychological empowerment in the effect of self-leadership on work performance and intention to leave
- Tez No: 685737
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL ELÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu araştırmanın amacı, çalışanların kendi kendine liderlik stratejilerini kullanmasının onların iş performanslarına ve işten ayrılma niyetlerine etkisini incelemek ve bu ilişkide psikolojik güçlendirmenin aracı rolü olup olmadığını tespit etmektir. Bunun için öncelikle ele alınan değişkenlerle ilgili literatür çalışması yapılmış ve değişkenler arasındaki ilişkiler ortaya konularak hipotezler geliştirilmiştir. Geliştirilen hipotezleri test etmek için anket çalışması uygulanmıştır. Türkiye sınırları içerisinde, çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren 512 çalışanın gönüllü katılımıyla veriler elde edilmiştir. Anketlerin toplanmasında kolayda örneklem metodu kullanılmıştır. Anket sonucunda elde edilen veri setleri SPSS programı ile analiz edilmiştir. Analizler sonucunda, kendi kendine liderlik stratejilerinin çalışanlar tarafından kullanılmasının iş performansına pozitif yönlü bir etkisi olduğu ve işten ayrılma niyetine ise negatif yönlü bir etkisi olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca kendi kendine liderlik stratejileri ile iş performansı arasındaki ilişkide psikolojik güçlendirmenin kısmi aracı değişken etkisi olduğu görülmüştür. Kendi kendine liderlik ve işten ayrılma niyeti arasındaki ilişkide ise psikolojik güçlendirmenin tam ara değişken etkisi bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the effect of employees' use of self-leadership strategies on their job performance and intention to leave, and to determine whether psychological empowerment has a mediating role in this relationship. For this, first of all, a literature study about the variables discussed was made and hypotheses were developed by revealing the relationships between the variables. A questionnaire study was applied to test the developed hypotheses. Data were obtained with the voluntary participation of 512 employees operating in various sectors within the borders of Turkey. Convenience sampling method was used to collect the questionnaires. The data sets obtained as a result of the survey were analyzed with the SPSS program. As a result of the analyzes, it has been determined that the use of self-leadership strategies by employees has a positive effect on job performance and a negative effect on turnover intention. In addition, it has been observed that psychological empowerment has a partial mediating variable effect on the relationship between self-leadership strategies and job performance. In the relationship between self-leadership and turnover intention, psychological empowerment has a fully mediating effect.