مُشْكِلَات الِازْدِوَاجِيَّة اللُّغَوِيَّة والصُّعُوْبَاتُ فِيْ تَعْلِيْم اللُّغَةِ الْعَرَبِيَّة لَغَيْرِ النَّاطِقِيْنَ بِها
Yabancı öğrencilere Arapça öğretiminde iki dillilik sorunu ve zorlukları
  1. Tez No: 685756
  2. Yazar: MAHİR ALHAMOUD ALEKEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ELMALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırma, yabancı öğrencilerin Arapça eğitiminde özellikle iki dillilik sorununu, karşılaştıkları sorunları ve zorlukları ele almaktadır. Araştırmanın birinci bölümü, konunun teorik yönünü incelemektedir. Bu bölümde araştırmacı, yabancıların dil eğitiminde karşılaştığı problemleri araştıran kitapları sonrasında iki dillilik sorununu ve bu sorununun ana dili Arapça olmayan öğrencilere bıraktığı olumsuz etkiyi ele alan çalışmaları incelemektedir. Araştırmacı, birinci bölümün ilk kısmında ana dili Arapça olmayan öğrencilerin çektiği zorlukları, bu zorlukların çeşitlerini ve onları belirleme yollarını araştırdı. İkinci kısmında ise ana dili Arapça olmayan öğrencilerin yaşadıkları problemlerin tanımlarını ve bu problemlerin çeşitlerini izah etmiştir. İkinci bölümde araştırmacı, iki dilliliğin tanımını, tarihini, gelişimini ve bu hususta Ferguson teorisini ele aldı. Akabinde bu konuyla ilgili terimlerden ve varsayım çözümlerden bahsetti. Araştırmacı, ikinci kısımda yabancılara Arapça eğitiminde çalışan birkaç uzman ve öğretmenin aynı zamanda Marmara İlahiyat Fakültesi'nden birçok öğrencinin katılımıyla“Google”internet sitesinden bir anket düzenledi. Sonrasında ulaştığı sonuçları özetleyerek araştırmayı tamamladı
Özet (Çeviri)
This research focuses on the difficulties that the non-native Arabic learners face, particularly diglossia. In the first theoretical part, I used the scientific methodology to review some books related to the topic. Then I moved to review some research that addressed diglossia and its negative effects on the nonnative learners. I started the first chapter with addressing the most important difficulties experienced by non-Arabic speakers then I defined those problems with an indication of their types, dividing them into public and private. Whereas, in the second chapter, I mentioned some definitions of diglossia presented by Arab linguists. Also, I spoke in detail about Ferguson theory of diglossia in addition to mentioning the forms, types and causes of diglossia. In the practical part of my research, I needed to prove some points related to the difficulties and problems which the non-Arabic speakers face, so I created a questionnaire using Google and asked specialists, academicians, teachers working in the field, in addition to some students of Arabic language at Marmara University. About 60 participants responded to the questionnaire. Their answers were identical to the scientific studies, and fully consistent with expectations. The results of that questionnaire were presented and commented on in the third chapter of this research