Açıklanamayan infertil hastalarda vücut kitle indeksinin ıcsı sonuçlarına etkisi
Effect of body mass index on icsi results in unxplained infertil patients
- Tez No: 685784
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU ÇÖĞENDEZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Bu çalışmada amacımız intrasitoplazmik sperm enjeksiyonu (ICSI) yapılan açıklanamayan infertil olgularda vücut kitle indeksi (VKİ)'nin gebelik sonuçları üzerine etkisini değerlendirmektir. Materyal ve Metod: Çalışmamız Şubat 2020- Nisan 2021 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Tüp Bebek Kliniğinde gerçekleştirildi. 23 - 35 yaş arası 252 hasta prospektif olarak incelendi. Bazal hormonlara göre FSH 1.1 ng/ml ve bazal ultrasonografide antral follikül sayısı >5-6 olan hastalar çalışmaya dahil edildi. Histerosalpingografide en az bir tubası açık olan olgular ve erkekte semen analizinde total progresif motil sperm sayısı (TPMSS) > 5 milyon olan olgular çalışmaya dahil edilmiştir. ICSI planan hastaların kontrollü ovaryan stimülasyon (KOS) öncesi boy ve kiloları ölçüldü, vücut kitle indeksleri hesaplandı. Hastalar vücut kitle indekslerine göre, VKİ 0.05). hCG trigger günü bakılan E2 düzeyleri arasında gruplar arasında istatistiksel anlamda bir fark bulunmadı (1687 pg/ml vs 1536 pg/ml, p>0.05). HCG günü değerlendirilen endometrial kalınlık değerleri gruplar arasında istatistiksel açıdan farklı bulunmadı (9.73 mm vs 9.96 mm, p>0.05). Toplanan oosit sayıları her iki grup arasında benzer bulundu (8.89 vs 8.59, p>0.05). Matür (MII) oosit sayısı açısından gruplar karşılaştırıldığında iki grup arasında anlamlı fark izlenmedi (6.05 vs. 6.04, p>0.05). Tüm olguların toplam klinik gebelik oranı %32.1 (n:81) saptandı. VKİ 0.05). Sonuç: VKİ açıklanamayan infertil olgularda ICSI sonuçlarını etkilememektedir. Bu olgularda VKİ ile gebelik sonuçları arasındaki ilişkiyi daha net ortaya koybilmek adına daha fazla sayıda ve daha fazla hasta ile yapılacak çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: Our aim is to impact of body mass index (BMI) to pregnancy outcome in unexplained infertile cases who underwent intracytoplasmic sperm injection (ICSI). Materials and Methods: Study included patients with unexplained infertility admitted to IVF and infertility outpatient clinics in University of Health Sciences Zeynep Kamil Maternity and Children's Training and Research Hospital, between February 2020 and April 2021. 252 patients aged 23 to 35 years were prospectively studied. According to basal hormones, FSH 1.1 ng/ml and antral follicle counts >5-6 on basal ultrasonography were included in the study. Cases with at least one patent tube on hysterosalpingography and cases with total progressive motile sperm count (TPMSC) >5 million in male semen analysis were included. Weights of the patients who were planned for ICSI were measured prior to controlled ovarian stimulation (COS) and body mass indexes were calculated. Patients were divided into two groups according to their body mass indexes as BMI 0.05). There was no statistically significant difference between the groups in terms of E₂ levels measured on the day of the hCG trigger (1687 pg/ml vs 1536 pg/ml, p>0.05). The endometrial thickness values evaluated on the day of hCG were not statistically different between the groups (9.73 mm vs 9.96 mm, p>0.05). The number of collected oocytes was found to be similar between both groups (8.89 vs 8.59, p>0.05). When the groups were compared in terms of the number of mature (MII) oocytes, no significant difference was observed between the two groups (6.05 vs. 6.04, p>0.05). The total clinical pregnancy rate of all cases was found to be 32.1% (n:81). While the fertilization rate was 44%, the implantation rate was 42%, and the clinical pregnancy rate was 34.4% in the group with BMI 0.05). Conclusion: BMI does not affect ICSI results in unexplained infertility cases. Further studies with larger numbers of patients are needed in order to more clearly demonstrate the relationship between BMI and pregnancy outcomes in these cases